Bulut: 1 milyon çocuk akut yetersiz besleniyor

Bulut: 1 milyon çocuk akut yetersiz besleniyor
Yayınlama: 25.11.2022
A+
A-

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde konuştu. Partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ülkenin, işçinin, memurun, emeklinin üzerine kara bulut gibi çöktüğünü kaydeden Bulut, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçerken en önemli amacın kuvvetler ayrılığı olduğunu, ancak ülkenin tek kuvvete döndüğünü belirtti.

FAİZE AYRILAN PARA DAHA ÇOK

CHP’li Bulut, “3Y’yle mücadele edeceğiz” dediler, 3Y’nin esiri oldular; yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar ülkede kader hâline geldi. Devletin hukuk kurumları çöktü, devleti devlet yapan, devleti oluşturan temel kurumlar çöktü, demokrasi kanalları tıkandı, ülkenin tüm bürokrasisi saraya teslim oldu. Hâliyle böylesi bir siyasi afet bir ekonomik afeti de tekabül eder. Bu afet içerisinde sarayın 5 müteahhidi, yandaşları, ballı maaşlı kişileri dışında, emniyet güçlerimiz de dâhil olmak üzere herkes perişan. Bütçede bakıldığı üzere, kaynaklar yine bu ülkenin elit kesimine. Örneğin, 23 Mart ve 31 Ekim, bu yılın bu tarihleri arasında kur korumalı mevduata 91 milyar lira aktarılmış; yine, bu dönem bütçe teklifinde, 2023 bütçe teklifinde 565 milyar lira bütçeye konulmuş” dedi. Bütçeye konulan sosyal yardım kaleminde geçen yıla oranla çok bir artış yaşanmadığını kaydeden Bulut, faizlerdeki artışın ise 3 katına ulaştığını bildirdi.

1 MİLYON ÇOCUK AKUT YETERSİZ BESLENİYOR

Ekonomik krizin yükünü çocukların da çektiğini kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“Bugün ülkemizde 23 milyona yakın evladımız var, hepimizin evladı. TÜİK rakamlarıyla bunların içerisinde 1 milyonu akut yetersiz beslenme içerisinde ve “yoksul” olarak ifade edilen sayı da üçte 1 oranında. Yani 23 milyon çocuğun üçte 1’i şu anda temel besin öğelerine yetişemiyor çünkü aileleri elektrik, kira masraflarını karşılayamamaktan, ay sonunu getirememekten dolayı onlara bu desteği veremez durumda. Ülkede ülkeyi yöneten iktidar ise bu durumu şöyle ifade ediyor: “Yirmi yıldır biz bu ülkede hiçbir vatandaşımızı enflasyona yedirmedik.” Ve ifade ettikleri, “Yedirmedik.” dedikleri asgari ücret Avrupa’da Arnavutluk’tan sonra ama mukayese olarak kıskandıkları Almanya’yı değil, sanırım Afrika’daki ülkeleri baz alıyorlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.