KURT

Yayınlama: 13.10.2022
A+
A-

Bir kurt koyun veya keçi sürüsüne dalar, kurt sadece bir tanesini alır götürür.
Ancak bütün sürüyü parçalar .Kurt dalmış sürüden artık hayır yoktur .Koyundan keçiden başka geçimi olmayan Anadolu köylüsü eğer sürüsüne böylesine kurt girmişse ,çöker biter açlıkla karşı karşıya kalır.
Bu nedenle kurt gittikten sonra sabah olduğunda sürü sahipleri gördükleri manzara karşısında donar kalır ve içleri kurda karşı kinle öfkeyle dolar.
Bu durumda köylü kurttan öcünü almak ister . Atlarına binerler ,köpeklerini iplerini alırlar, kurt avına çıkarlar. En büyük amaçlari intikam için kurtları diri diri yakalamalarıdır. Usulünü de bilirler ve sonuçta kurtları diri diri yakalarlar. Kin bağladıkları öç almak istedikleri kurda bir fiske bile vurmazlar…,
Kurdu hiç incitmezler. Yalnız sağlam bir telle ya da kirişle kurdun boğazına bir çıngırak takarlar ve kurdu okşayarak sırtını sıvazlayarak ve sevecenlikle öperek salıverirler.
Boğazı çıngıraklı kurt sevinerek koşarak ayrılır köylülerden…
Ancak çıngıraklı kurt hiçbir canlıya yaklaşamaz çünkü çıngırak sesini duyan her hayvan önceden kaçar ,kurt ise boğazında çıngırak, bozkırlar boyunca dağlar boyunca koşar durur.
Sonunda kurt dağlarda açlıktan önce yavaş yavaş zayıflar sonra zayıflıktan güçsüz düşer ve sonunda açlıktan uluya uluya ölür….
Bu insan aklına gelen işkencelerin ,zulümlerin en korkunçlarından birisidir…
‘’KURT ANCAK AÇ KALINCA ANLAR,
ÇINGIRAK GEÇİRİLİRKEN ,
BAŞINI OKŞAYANLARIN SIRTINI SIVAZLAYANLARIN
VE KENDİSİNİ SEVECENLİKLE ÖPENLERİN NİYETİNİ
ANCAK İŞ İŞTEN GEÇMİŞTİR…’’
YAŞAR KEMAL……
Üstada saygılarımızla……

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.