Siyaset

Tuzlalı balıkçılar mağdur edilmesin

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Orhan Sümer, Karataş İlçesi sınırları içinde yer alan Tuzla Lagünü’nün balık avcılığı amacıyla ıslah projesi ihalesinin köylülerin..

Tuzlalı  balıkçılar mağdur edilmesin

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Orhan Sümer, Karataş İlçesi sınırları içinde yer alan Tuzla Lagünü’nün balık avcılığı amacıyla ıslah projesi ihalesinin köylülerin kurduğu kooperatif yerine AKP Adana İl Başkan Yardımcısı Davut Şimşek’in başında yer aldığı kooperatife verilmesine sert tepki gösterdi. Tuzla Bölgesi’ndeki dalyan sayesinde geçimini balıkçılıkla sağlayan köylülerle buluşan CHP’li Barut ve Sümer, “Tarım ve Orman Bakanlığı, bu bölgenin insanlarını mağdur eden bu konuya çözüm üretmeli, haksızlığı önlemeli, rantı bitirmelidir” dedi.

Adana’nın Karataş İlçesi sınırlarında bulunan Tuzla Lagünü’nün avcılık yoluyla projeye dayalı üretim hakkının kiralanması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce ihaleye çıkıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan iş kapsamında yıllardır lagün içindeki dalyandan geçim sağlayan köylülerin kurduğu Tuzla Beldesi Su Ürünleri Kooperatifi, kentteki üniversitede görevli akademisyenlere hazırlattığı projeyi sundu. Aynı ihale için AKP Adana İl Başkan Yardımcısı Davut Şimşek’in yönetimindeki kooperatif de proje hazırladı. Yöredeki balıkçılıkla uğraşan köylülerin projesi ‘dosyada eksiklikler bulunduğu’ gerekçesiyle elenirken, yıllık milyonlarca lira gelir elde edilecek ihale AKP’li ismin yer aldığı kooperatife verildi.

Bunun üzerine CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Orhan Sümer, beraberindeki CHP Karataş İlçe Başkanı Seçgin Sakar ve partililerle beraber Tuzla Beldesi’nde mağdur olan yurttaşlarla bir araya geldi. Yaşanan mağduriyeti dinleyen ve sorunları not alan CHP’li Barut ve Sümer, haksızlığın son bulması için bakanlığı göreve çağırdı. Uzun yıllardır yörede balıkçılıktan başka geçim kaynağı olmayan köylülerin işlettikleri dalyanların son dönemlerde hep ‘hatırlı’ kişilere verildiğine dikkat çeken Barut ve Sümer, “AKP döneminde hep görülen ve artık kimsenin şaşırmadığı olaylardan birisi maalesef Tuzla’da yaşanıyor. Neden yöredeki balıkçılarımızın hazırladığı proje kabul edilmiyor da, AKP’li ismin projesine onay veriliyor?” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL