OBEZİTE SIKLIĞI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Yayınlama: 09.06.2024
A+
A-

Bugün sizlerle diyetisyenler haftasını konuşacağız. Neden diyetisyen haftası var bu haftada neler planlanmalı neler yapılmalı gelin hep birlikte bakalım. Sağlık Bakanlığı’nın web sayfasında yer alan bilgiye göre; “Her yıl 6 Haziran “Dünya Diyetisyenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Diyetisyenlik mesleğinin önemi; fazla kiloluluğun ve obezite sıklığının dünyada giderek arttığı günümüzde her geçen gün daha da ön plana çıkmaktadır. Dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının da etkisiyle obezite her geçen gün artış göstermekte, halkın sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.
Diyetisyene gitmek için kilolu veya hasta olmak gerekmez. Beslenme ve diyetetik sağlıklı insanların iyilik halini koruma ve geliştirmeyi de hedefleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının uzman profesyonelleri ise “beslenme ve diyet uzman”ıdır. Beslenme ve diyetetik bölümünü bitiren profesyoneller “diyetisyen”,bu bilim dalında uzmanlık alan profesyoneller ise “beslenme ve diyet uzmanı”dır.
Diyetisyenler akademisyenliğin yanı sıra; yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevleri, ana-çocuk sağlığı, toplum sağlığı, özel diyet polikliniklerinde araştırıcı, eğitici, tedavi ve rehabilite edici olarak hizmet vermektedirler.” Sağlık Bakanlığı’nın sayfasında yer alan bilginin bu yönde olmasıyla birlikte obeziteye yakın bir kilonuzun olduğunu düşünüyorsanız ya da kilonuz sizi rahatsız ediyorsa lütfen bir diyetisyene başvurun. Şu sıcak havalarda vücut kilo endeksini ideal oranda tutmak insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Yediklerimiz bol yeşilliklerden oluşmalı meyve eksik olmamalı hayatımızdan, bol bol su içmeliyiz, hayatımızdan egzersizi eksik etmemeliyiz sağlıkla kalın.

KAYNAK; SAĞLIK BAKANLIĞI WEB SİTESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.