ENTELLEKTÜELLİK NİNENDEN BAŞLAR…

Yayınlama: 18.06.2022
A+
A-

 

‘’Üniversitede en çok sevdiğim hocanın odasındaydım.Bana ‘’Ne olmak istiyorsun’’dedi. ‘’entellektüel olmak istiyorum ‘’dedim. ‘’Senden Entellektüel olmaz’’dedi.

Şaşırmıştım. Sonra kırılgan bir ses tonuyla…’’Dersinizi geçmeme rağmen sürekli dersinizdeyim.Okulda en çok okuyan araştıran ve tartışmalara giren hep benim.’’dedim.’’Senden Entellektüel olmaz’’ dedi.

Çok kızmıştım !…

‘’Doçent tezlerin konularını bile ben öneriyorum’’ dedim . Profesör gülümseyerek geriye yaslandı…

Senden çok iyi bir araştırmacı olur .Ama Entellektüel olmaz. Nedenine gelince ,sana Entellektüel olamazsın dediğimde ,bana bir Entellektüel gibi ‘’Niçin olmaz?’’ diye sormadın,aksine alındın ve hiddetlendin.

Yazarlık bilgi işidir. Entellektüellik bilgi değil, davranış biçimidir. Bir insanın Entelektüel olması için en az üç kuşak ailesinin okuması gerekir.

Okulun önüne bak. Hepsi son model araç dolu ve hocalara ait.Her sene model yenilerler.Gerçekten böyle bir yenilenmeye ihtiyaçları var mı ? niçin bu şekilde yaşıyorlar ?

Çünkü o ünvanlar da gördüğün hocaların kariyerleri ne kadar yüksek olursa olsun,ruhları feodal bir köylü. Güçlerini topluma kabul ettirmek için böyle hava atmak zorundalar…

Gerçek bir Entelektüel asla bu güdüyle hareket etmez.Entel feodal köylülere artık diploma ve ünvan da yetmez.Tıpkı paranın yetmediği gibi…! ‘’

Prof.Dr.İlber Ortaylı

BEN ENTELEKTÜEL OLAMAM AMA OĞLUM OLUR… ÇÜNKÜ O 3. KUŞAK

Bu güzel satırları okurken düşündüm…Benim anneannem ilkokul mezunuydu, Annem meslek lisesi mezunu ,çok okuyan, siyaset tarihini çok iyi bilen, Amerika da yaşamış, kendini de yetiştirmiş iyi eğitimli bir kadındı.Ben de Üniversite mezunuyum.Oldu mu iki kuşak…Yok hayır bu durumda ben Entelektüel olamam…Ama 2 Üniversiteyi bitirmiş yabancı diller konuşan şu an Amerika da yaşayan oğlum olur. Çünkü o 3. Kuşak…

İşte Ozan Berk Güç ,Entelektüel olur…Oldu da.

Olmasını da, o Entellektüellere özgü bazı küstah,…Küstah ama adaletli ve hümanist tavırlarıyla kendini belli ediyor…Ve ben onunla gurur duyuyorum.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Melek Kurt dedi ki:

    Elbette gurur duyun

  2. Dr.İ.ÖZGÜRÇAĞ dedi ki:

    Senden olan herşey güzel ve değerlidir.