Çocukların beslenme çantası Kılıçdaroğlu’nun gündeminde

Çocukların beslenme çantası Kılıçdaroğlu’nun gündeminde
Yayınlama: 28.11.2022
A+
A-

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un, geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği “beslenme çantası” ile ilgili çalışması CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeminde. Çocukların okula aç gittiğini, beslenme çantasına ailelerin bir şey koyamadığını kaydeden Bulut’un çalışmasına göre Kasım 2021-Kasım 2022 döneminde zeytinin kilosu 52 TL’den 89 TL’ye, peynirin ise 81 TL’den 205 TL’ye çıktı. 200 ml’lik süt ise 2,25 TL’den 6,95 TL’ye fırladı. Aynı dönemde, okul kantinlerinde satılan ürünlerin fiyatına da fahiş artış kaydedildi. Kantinde ortalama gözleme fiyatı 12 arttı.

Kılıçdaroğlu da evinin mutfağından eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile çektiği ve sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, okullarda öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verilmesi önergesinin TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:“Ekonomi hepimizi vurdu. Çok yoksullaştık. Buna artık yoksullaşma denmez. Bir ekonomik şiddet ile karşı karşıyayız. Bunun adı olsa olsa zulüm olur. Tüm ülke, işlemediğimiz bir suçun cezasını çekiyor gibiyiz. Ekonomik terördür bu. Ancak bu yoksulluk, terörün en kötüsü. Çocuk yoksulluğu. İşte o, bambaşka bir seviye. Evlatlarımızın bir kısmı yarı aç, yarı tok yatağa giriyor. Öğretmenlerle konuşuyorum. Bazı çocuklarımızın okula getirdiği beslenme çantalarında kuru ekmek ve su var. Bu ülkede çocuklarımızın bir kısmı, beslenme saatinde, arkadaşlarından saklanıyor, baygınlık geçiriyor. Anne ve babaları, veresiye yazdırıp, çocuklarına peynir ekmek alıyor. Bir şey yapmak zorundayız. Bu yoksulluğun zıttı zenginlik değil. Bu yoksulluğun zıttı, adalet. Bu çocuklara verilmeyen o adalet. Yol arkadaşlarıma söyledim. ‘Meclis’te bu konuda bir destek isteyelim’ dedim. ‘Çocuklarımıza beslenme saatinde ücretsiz öğle yemeği verilmesine yönelik bir önerge verelim’ dedik, arkadaşlarım verdi. Allah aşkına, aç çocuk, nasıl bir siyaset kavgası olabilir. Aklım almıyor. Reddetmek için ellerini kaldırdılar. Bu milleti ne hale getirdiler. En yoksul ve en savunmasız çocuklarımıza karşı el kaldırdılar.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.