Atıklar can dostlara mama oluyor

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Yüreğir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek...

Atıklar can dostlara mama oluyor
Yayınlama: 02.12.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Yüreğir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek veriyor.

‘Biyobozunur Atık Projesi’ ile organik atıkların geri dönüşümünü sağlayarak hem çevreyi koruyan hem de sürdürülebilir tarımı destekleyen Yüreğir Belediyesi, hizmete sunduğu ‘Kuru Mama Üretim Tesisi’ ile de toplanan gıdaların atık olmasının önüne geçiyor; sokak hayvanları için kaliteli mama üretimi yapıyor.

Yüreğir Belediyesi doğa dostu ‘sıfır atık’ çalışmalarıyla Adana’da öncü oluyor. Yüreğir’de hayata geçirilen ‘Biyobozunur Atık Projesi’ kapsamında pazarlardan toplanan atıklar ayrıştırılarak organik gübreye dönüştürülüyor. Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışıyla hizmet ürettiklerini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Biyobozunur atık projesi ile doğayı koruyor, israfın önüne geçiyor, geleceğe nefes oluyoruz. Adana ve bölgede bir ilk olan Kuru Mama Üretim Tesisimiz ile de can dostlarımıza kaliteli mama üretimi yapıyoruz” dedi.

PAZAR ATIKLARI GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR

Pazar yerlerinden toplanan meyve sebze artıklarını kompost üretimiyle yeniden toprağa döndüren ‘Biyobozunur Atık Projesi’ hem ekonomiye hem çevre temizliğine önemli katkı sağlıyor. Belediye ekipleri ve gönüllüler tarafından pazarlardan toplanan organik atıklar özenle ayrıştırılarak kompost üretim alanında gübreye dönüştürülüyor. Dönüşümle elde edilen gübre toprağa nefes oluyor.

Yüreğir Belediyesi olarak böylesi değerli bir projenin öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz diyen Başkan Kocaispir, “İlçemizde hal ve pazarlarda sebze meyveden oluşan biyobozunur gıda atıklarını şantiyemizde oluşturduğumuz Biyobozunur Atık Tesisimizde komposta dönüştürüyoruz. Böylece tarımsal verimin artırılmasına katkı sağlıyor, üreticilerimizi destekliyor, israfın önüne geçiyor, doğamızı koruyor, geleceğe nefes oluyoruz. 1 yılda yaklaşık 4 bin ton kompost ürettik.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.