Şevkin esnafın sorunlarını dinledi

Şevkin esnafın sorunlarını dinledi
Yayınlama: 08.09.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ) –TOROS – 60 yıldan bu yana gelinlik, çeyiz, kına, sünnet, giyim, hediyelik eşya ve eğlence sektörü olarak Adanalılara hizmet veren, yurtiçi ve yurtdışından da müşteri ağırlayan Vakıflar Sarayı’ndaki esnaflara işyerlerini terk etmesi için tebligat gönderildi.
Daha çok kadın esnaftan ve gelinlikçilerden oluşan, içerisinde 3 de düğün salonu bulunan Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait alışveriş merkezindeki esnaflar, kendilerine yeni yer gösterilmediği, kira yardımı yapılmadığı için çaresizlikle baş başa bırakıldığını belirtti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’den destek isteyen esnaflar, “Bize kimse yardım etmiyor. Ekmek parası kazanamıyoruz. Borçlarımız var. Kadınlara verdiğiniz değer bu kadar mı? Çocuklarımıza ekmek götüremiyoruz. Bize yeni yer de gösterilmiyor. Devletten yardım bekliyoruz” dedi.
Esnafın çağrılarına kayıtsız kalmayan ve dertlerini dinleyen, konunun takipçisi olacağını belirten CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Burada daha çok düğün malzemelerinin satıldığı, daha çok gelinlikçilerin bulunduğu 100’e yakın esnafın bulunduğu Vakıflar sarayında ne yazık ki yıkım kararı alınmak üzere. 60 yıldır hizmet veren Vakıflar Sarayı esnafına ‘iş yerlerinizden çıkın’ denildi. Ekonomiye yıllardır katma değer yaratan ve yurtdışından dahi müşteri ağırlayan bu doku dağılacak” diye konuştu.
“Esnafa ne bir yer gösteriliyor, Ne kira yardımı yapılıyor ne de geleceğe dair bir öngörü var” diye konuşan Dr. Şevkin, “Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yıkılıp yapıldıktan sonra da buradaki esnafa bir öncelik tanınmıyor. Esnafı kaderiyle baş başa bırakıyorlar. Esnaf ve aileleriyle birlikte yaklaşık bin kişiyi ilgilendiren bu konuya duyarlılık bekliyoruz. Devletin bu kadar üretim yapan, yurtdışından bile insanların gelip gelinlik ve düğün malzemeleri satın aldığı, 3 tane de düğün salonunun bulunduğu bu merkezde öncelik esnafın çıkarlarını sağlamak olmalıdır. Dolayısıyla esnafla ilgili devletten mutlaka bir katkı bekliyoruz” dedi.
CHP’li Dr. Şevkin, esnafa belirli noktada toplu bir yer gösterilmesi, kira yardımı yapılması, yeni yapılacak alışveriş merkezinde 60 yıldır hizmet veren esnafa dilerse satın alma veya kiralama önceliği tanınması gerektiğini ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.