Pozantı’da Muharrem iftarı

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana'nın Pozantı ilçe Belediye Başkanı Mustafa Çay, Muharrem ay’ı nedeniyle oruç tutanlara iftar yemeği verdi. Pozantı’da ikinci kez düzenlenen iftar yemeği Pozantı Belediyesinin bu yıl...

Pozantı’da Muharrem iftarı
Yayınlama: 08.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana’nın Pozantı ilçe Belediye Başkanı Mustafa Çay, Muharrem ay’ı nedeniyle oruç tutanlara iftar yemeği verdi.

Pozantı’da ikinci kez düzenlenen iftar yemeği Pozantı Belediyesinin bu yıl hizmete açtığı Hüma Hatun Kına Evi ve Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Yemeğe, Kaymakam Hüseyin Aydın ve Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mehmet Nuri Dilek, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Ömer Öztürk, İlçe Müftüsü Ömer Ünverdi, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Alevi vatandaş katıldı. İftar öncesinde ise masaları tek tek dolaşan Başkan Çay, katılımcıların Muharrem ayını kutladı.

VARLIĞIMIZIN EN TEMELİ SEVGİ VE HOŞGÖRÜDÜR

Etsiz yemek ve kayısı hoşafının ikram edildiği iftar yemeğinde konuşan Başkan Çay, “Öncelikle Muharrem ayının, Muharrem oruçlarının ve Aşure Günü’nün İslam âlemi ve tüm insanlık için birlik ve beraberliğe, barışa, huzura, refaha ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sevgili canlar, coğrafyamız, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş Veli’nin barış, kardeşlik ve sevgi tohumlarıyla yoğrulmuş bir coğrafyadır. Hacı Bektaş Veli, “İncinsen de, incitme” diyor. Yunus Emre, “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” diyor. Bu anlamlı sözleri kendimize örnek aldığımız zaman başka hiçbir söze ihtiyaç yoktur. Çünkü bizi biz yapan gerçek anlamdaki değerlerimiz bu özlü sözlerde açıkça ortaya konulmuştur. Bizim varlığımızın en temeli sevgi ve hoşgörüdür. Bu duygularla mübarek Muharrem ayının hepimize hayırlar getirmesini diliyorum. İftar yemeğimize teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Tutulan oruçları Allah kabul etsin.” dedi.

HİLKATTE EŞ, DİNDE KARDEŞİZ

Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın yaptığı kısa konuşma da ise “Bugün yeni Kerbelalar yaşamamak için daha derin ferasete ihtiyacımız vardır. Her türlü kutuplaşmayı bir tarafa bırakarak, kardeşlerimize gönüllerinizi açmalı, daha sıkı kenetlenmeliyiz. Şimdi ortak değerlerimizi yüceltme Hazreti Aliyyü-l Murteza’nın ifadesiyle “Hilkatte eş, dinde kardeş” olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya ilan etmeliyiz.” Cümlelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.