Müftülere verilen seçim talimatı Meclis gündeminde

Müftülere verilen seçim talimatı Meclis gündeminde
Yayınlama: 25.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, müftülere, “Seçime dokuz ay kaldı, herkes sahada çalışsın” denildiği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge veren Bulut, şöyle devam etti:

Genellikle 6 ay aralıklarla toplanan müftüler en son Haziran 2022’de toplanmasına rağmen 15 Ağustos’ta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çağrısıyla 2 ay aranın ardından tekrar bir araya gelmiştir. Diyanet İşler Başkanlığı’nın müftüleri “gündemsiz-acele” toplantıya çağırarak, “Seçime dokuz ay kaldı, herkes sahada çalışsın. Kazanırsak hep beraber kazanırız, kaybedersek hep beraber kaybederiz” denildiği basına yansımıştır. Basına açık bölüm ve sonuç bildirgesinin yer almadığı toplantıya ilişkin müftülere “Konuşulanlardan biri dahi sızarsa hepiniz sorumlusunuz” denildiği iddia edilmektedir. Toplantının müftüler arasında “Bizi seçim çalışması için mi çağırdılar? Seçim propagandası mı yapacağız?” rahatsızlığına neden olduğu belirtilmektedir.

Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-“Gündemsiz-acele” toplantı çağrısı kim tarafından yapılmıştır? Çağrının altında kimlerin imzası vardır?

-Müftülere, “Seçime dokuz ay kaldı, herkes sahada çalışsın” denildiği iddiası doğru mudur? Bu sözleri kim sarf etmiştir?

-Toplantı neden gizlilik içinde yapılmıştır? Basına açık bölüm ve toplantı sonuç bildirgesi neden yer almamıştır?

-Toplantıya hangi illerin müftüleri katılmıştır?

-Müftülere, ev ev dolaşarak, sahada çalışması ve siyaset yapması için kanuna aykırı talimat verenler hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.