MELİSSA VARGAS KİMDİR ?…

Yayınlama: 22.09.2023
A+
A-

Türkiye ye Avrupa şampiyonluğunu getiren Filenin Sultanlarından  ‘’’Malatyalı’’ olarak anılan Melissa Vargas ,1999 yılında Küba da doğdu. Voleybol oynamaya henüz 6 yaşındayken sokakta başlamıştı. 8 yaşına geldiğinde okulunun takımına girdi.12 yaşında Küba milli takımına çağrıldı.20 yaş altında forma giymeye başlayan  Melissanın hedefi Dünyanın en iyisi olmaktı.

Ülkesi Kübanın siyasi politikaları Melissanın istediği her takımla masaya oturmasına müsaade etmiyordu. Sadece Küba nın politikalarına ters olmayan ülkelerle görüşebilme izni vardı. Melissa 2o16 yılında Küba dan ayrıldı 17 yaşında bir genç olarak ÇEKYA nın Angel Prostejov takımının yolunu tuttu. Hatta Melissa bu takım ile Avrupa Şampiyonasında mücadele ederken Eczacıbaşıyla karşı karşıya gelmiş ve 32 sayı ile müthiş bir maç çıkarmıştı.

Melissanın Türkiye ile ilk tanışması acımasız bir rakip olarak olmuştu. Melissa kalitesini tüm dünyaya duyururken  kariyer merdivenlerini de bir bir çıkmaya hazırlanıyordu ki, talihsiz bir sakatlık geçirdi. Sakatlığının tedavisi için ülkesi Küba ya döndü .Yetersiz hastaneler ve doktorlar dolayısıyla Melissa Voleybol kariyerinin bitmesinden endişe ediyordu. Bu yüzden tedavisine özel bir klinikte devam etme kararı aldı. Fakat bu karar tahmin edersiniz ki Küba Hükümetinin hoşuna gitmedi.

Bu hareketi Küba Voleybol Federsyonu ‘’Ülkesini küçük düşürme ve disiplinsiz tavırlar sergileme ‘’olarak algıladı. Melissa yı 4 yıl süre ile milli takımdan men etti. Milli takımdan men edilmesinin yanı sıra Melissa 4 yıl boyunca Kübanın anlaşmasının olmadığı ülkelerde forma giyemeyecekti.

Melissa çareyi ülkesini terk etmekte buldu 2017-2018 sezonunu İsviçrenin ZURICH takımında geçirme kararı aldı .Küba dan kaçmıştı.

Melissa İsviçreye ‘’sığınmacı’’ statüsüyle girmişti.2018 senesinde Türkiye nin ve Avrupa nın başarılı ekiplerinden biri olan FENERBAHÇE  OPET in yolunu tuttu. Yıllar önce rakip olarak geldiği Türkiye şimdi onun evi olmuştu .Hatta 3 yıl sonra vatandaşlığını bile alacaktı .Genç oyuncu Fenerbahçe forması altında henüz ilk sezonda  ‘’En skorer ouncu ‘’ ve ‘’En iyi servis atan oyuncu ‘’ ünvanlarına layık görüldü.

2023 Avrupa Şampiyonasında ilk kez ay-yıldızlı formayı sırtına geçiren Melissa Vargas final maçında 41 say ile Türkiye ye Avrupa Şampiyonluğunu kazandırdı.

Yazının başında ‘’Malatyalı Melissa Vargas’’ yazmıştık. Bunu dememizin sebebi ise şu ,Türkiye Voleybol Federasyonu başkanı  Mehmet Akif Üstündağ  ,Melissanın Türkiyeye gelebilmesi için her şeyi yapmış ve ona her zaman her konuda destek olmuştur. Melissa onu bir ‘’baba’’ olarak gördüğü için kendini Malatyalı olarak tanıtmaktadır. Çünkü Üstündağ, Malatya doğumludur…  (alıntıdır….)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.