Karataş’a denizyolu turizm yatırımı için ilk adım onaylandı

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Çukurova Kalkınma Ajansı(ÇKA) 2022 yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında; Adana Turizmi Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği(ATGAB) ve Karataş Belediyesi paydaşlığında hazırlanan “Karataş Transport Denizyolu...

Karataş’a denizyolu turizm yatırımı için ilk adım onaylandı
Yayınlama: 08.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Çukurova Kalkınma Ajansı(ÇKA) 2022 yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında; Adana Turizmi Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği(ATGAB) ve Karataş Belediyesi paydaşlığında hazırlanan “Karataş Transport Denizyolu Turizm Merkezi Yatırım ve İşletme Projesi için Fizibilite Çalışması” isimli başvuru desteklenmeye değer bulundu.

Proje hakkında görüşlerini paylaşan Adana Turizmi Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği(ATGAB) Başkanı ve Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz:

“Alt yapısı genişletilecek Karataş Limanı için deniz yolu ile yurt içi ve yurt dışı turistik yolcu taşımacılığına yönelik üst yapı olarak düşünülen bir tesis kompleksinin kurulmasını ve işletilmesini konu alan projemizde; İhtiyaç duyulan araştırma ve etütler yapılarak yatırımlar için yol gösterici bir fizibilite raporu hazırlanıp kamuoyuna ve yatırımcılara sunulacağını belirtti.

Projenin en önemli çıktısı olacak fizibilite çalışmasının yatırıma dönüştürülmesi ile de Adana’da liman hizmetleri için kapasite geliştirilecek, hem sürdürülebilir mavi büyüme ilkeleri odağında deniz ve kıyı ekonomisi ile ilgili sektörlerde girişim ve rekabet gücü iyileştirilecek hem de denizyolu taşımacılığının katkısı ile şehrin turizmine ivmesi kazandırılacağını söyledi.

Projenin uygulama aşamasında, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Arsuz Madenli Limanı’na kurduğu HADO Denizyolu ticaret ve turizm merkezinin tesislerinin yerinde inceleneceğini ve Karataş’ı Kıbrıs, Mersin, Hatay’a bağlayacak karşılıklı seferler için iş birlikleri geliştirileceğini ayrıca ifade etti.

Projeyi desteklemeye değer bulan Başta Adana Valimiz Dr. Süleyman Elban beyefendiye, Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim kurulunun diğer değerli üyelerine, başvuru sürecindeki ilgi ve alakaları için Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreterine ve mesai arkadaşlarına teşekkürlerini sunan Başkan Necip Topuz, projenin hem Karataş’ımıza hem Adanamıza hayırlı olmasını dileyerek görüşlerini sundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.