“İşçinin sendika hakkı elinden alınamaz”

“İşçinin sendika hakkı elinden alınamaz”
Yayınlama: 23.11.2022
A+
A-

TÜRK-İŞ’e bağlı Petrol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu,  Erdemoğlu Holding’e ait SASA fabrikasında üye işçilerin zorla istifa ettirildiğini ileri sürerek, “Erdemoğlu Holding suç işlemektedir” diyerek tepki gösterdi. Başkan Kılıççıoğlu, 28 Kasım’da SASA önünde yapacakları basın açıklamasına tüm Adana halkını destek olmaya çağırdı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Sosyal Tesisleri’nde TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Edip Gülnar ve ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’in de katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Petrol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Bülent  Kılıççıoğlu, 1975 yılından bu yana sendikalarının örgütlü olduğu SASA’nın 2015 yılında Gaziantepli Erdemloğlu Holding tarafından satın alındığını belirterek, “SASA’yı satın alan Erdemoğlu Holding öncelikli olarak sendika düşmanlığına başlamış ve dokuma bölümünde örgütlü olan Tekstil Sendikası üyesi işçilere uyguladığı baskı ve tehditlerle sendikadan istifa ettirmiş ve Tekstil Sendikası’nın örgütlülüğünü bitirmiştir. Sendikamız Petrol-İş ise SASA işvereni Erdemoğlu Holding’in her türlü baskı, tehdit ve oyunlarını bugüne kadar boşa çıkarmayı başarmış ve örgütlülüğünü korumuştur” diye konuştu.

Kılıççıoğlu,  “Sendikasızlaştırmayı işletme politikası haline getiren, SASA işvereni Erdemoğlu Holding baskının ve tehdidin dozunu artırmakla kalmamış sendikamız Adana Şubesi’nin bir dönem şube başkanlığını yürüten kişiyi de devişerek sendikasızlaştırma politikasını ayrı bir boyuta taşımıştır. Petrol İş ile SASA’nın elyaf bölümünde operatör bir  ‘işçi’ olarak çalıştığı dönemde tanışan Mecit Dönmez, 2003 yılında Petrol-İş Sendikası Adana Şubesi’nde idari sekreterlik yapmış ve son 10 yılda Şube başkanı olarak da görev yapmıştır. Eylül ayında gerçekleşen Şube seçimlerinde seçimi kaybedeceğini anlayan Dönmez, kuzu postuna bürünerek SASA’da sendikanın yetkisinin kalmadığı yalan haberini işçiler arasında yaymış ve sendika üyesi işçilere sendikadan istifa etmeleri yönünde telkinde bulunmuştur” diye konuştu.Şu anda toplamda yaklaşık 3 bin 500’ün üzerinde işçinin çalıştığı  SASA’da üyeleri 1100 işçiden baskı ve tehditler sonucunda bu rakamın 110’a kadar düştüğüne de dikkat çeken Petrol –İş Sendikası Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu, daha sonra şöyle devam etti:

“Petrol-İş Sendikası terbiyesinden, kültüründen, ahlakından yoksun, her türlü insani değeri kişisel istikbali ve maddi menfaatleri için bir kenara itebilme düşkünlüğü içinde olan ‘devşirme’ sonrasında işveren tarafından ödüllendirilerek Genel Müdür Danışmanı yapılmıştır. Petrol-İş Sendikası SASA işverenine de, onun kılıcı sallayan devşirmeye de örgütlülüğünü koruyarak gerekli cevabı vermektedir. Ayrıca sendika hakkına karşı yürütülen bu saldırılara karşı da her türlü fiili ve hukuki mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir. “

Kılıççıoğlu, “Erdemoğlu Holding suç işlemektedir. Sendikal hakkı, çalışan her işçinin temel Anayasal hakkıdır. Bu hakkı engellemek isteyen yasalara karşı geliyor demektir. İşçinin en temel hakkını kullanmasına engel çıkaran suç işliyor demektir. Sendika üyesi işçileri cezalandırıp, istifa etmeleri halinde maddi menfaat vaat eden Erdemoğlu Holding açıkça suç işlemektedir. Sizlerin huzurunda Erdemoğlu Holding’e bir kez daha sesleniyoruz. Bu yanlış ve yasal olmayan uygulamadan geri dönmeye ve SASA işyerindeki işçilerin yasal temsilcisi olan Petrol-İş Sendikası ile diyaloga geçmeye davet ediyoruz.Petrol-İş üyelerinin sağduyusunu hafife alarak yanlış yolda olduğunu kendisine bir kez daha hatırlatıyoruz. İşverenin işçi düşmanı oyunlarına payanda olan devşirmeye de işçi sınıfının çıkarlarının, sendikal örgütlülüğünün onun satılık oyunlarından üstün ve güçlü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Nitekim SASA işçileri, işverenin baskılarına ve  eski şube yönetiminin bin bir türlü ayak oyununa, ihanetlerine teslim olmadı; olmaya da niyetleri yok” ifadelerini kullandı.

Petrol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu, açıklamalırını şu sözlerle tamamladı:

“Petrol-İş şubesine seçilen yeni yönetim olarak; başta SASA olmak üzere sendikal özgürlülüğü sağlamak için yeniden kolları sıvadık. SASA’da sendikayı yeniden var etmek için ve örgütlülüğümüzü güçlendirmek için gerekli her şeyi yapacağımıza sizler aracılığıyla başta Ad76ana kamuoyu olmak üzere Türkiye kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu kapsamda hem ulusal hem uluslar arası kamuoyunda SASA işçilerinin haklı mücadelesini anlatıp, dayanışmayı büyüteceğiz. Son olarak 28 Kasım Pazartesi günü saat 16.00’da SASA işverenin önünde ‘sendikamızdan vazgeçmiyoruz’ demek için yapacağımız basın açıklamasına, dayanışmayı ilke edinmiş tüm sendikaları, Adana halkını, emekten yana sivil toplum örgütlerini SASA işyeri önüne çağırıyoruz. Gücümüz birliğimizden gelir.”

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.