Eşine “Aortum yırtılıyor” dedi kapalı yöntemle iyileşti

Eşine “Aortum yırtılıyor” dedi kapalı yöntemle iyileşti
Yayınlama: 25.01.2023
A+
A-

 

Uyurken şiddetli göğüs ağrısı yaşayan Turgay Özeröz, eşine “Aortum yırtılıyor, ambulans çağır” dedi. Özeröz’ün kalbine Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı yöntemle yapay damar konuldu.

*****************************************************

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana’da bir şirkette yöneticilik yapan evli ve 2 çocuk babası Turgay Özeröz (58), gece yattıktan 1 saat sonra şiddetli bir göğüs ağrısıyla uyandı. Daha önce babasını ve ağabeyini aort (kalpten çıkan ana damar) yırtılması nedeniyle kaybettiği için konu hakkında bilgisi olan, 3 ayda bir doktor kontrolüne giden Özeröz eşini uyandırıp “Aortum yırtılıyor, ambulans çağır” dedi. Ambulansla Çukurova Devlet Hastanesi’ne götürülen Özeröz’e yapılan tetkiklerde de aort yırtılması olduğu anlaşılınca Adana Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

KASIKTAN GİRİLEREK YAPILDI

Adana Şehir Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ferid Cereb ve ekibi yırtılan aortun tedavisi için, bypass yerine kapalı yöntemle yapay damar koydu. Operasyonda kasıktan girilerek hastanın yırtılmış ve balonlaşmış aortu değiştirildi. Literatürde ‘Fenestre Tevar’ olarak geçen işlem yapılırken aortun dallarının açık kalması sağlandı. Ameliyat için gereken ‘greft’i Op. Dr. Cereb hazırladı. Adana Şehir Hastanesi’nde ve bölgedeki illerde ilk kez uygulanan, Türkiye’de sadece İstanbul ve Ankara’da birkaç hastanede uygulanan operasyon yaklaşık 1 saat sürdü.

UYGUN HASTALARA YAPILABİLİYOR

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.  Ferid Cereb, ‘Fenestre Tevar’ yönteminin uygun hastalarda kullanıldığını belirterek “Açık aort ameliyatları 5-7 saat sürüyor. Kasıktan girilerek yapılan kapalı yöntem ise yaklaşık 1 saatte tamamlanıyor. Operasyonda sentetik malzeme kullanıyoruz. Bypass yapmadan aortun dallarının açık kalmasını sağlıyoruz” dedi. Aort yırtılmasının belirtileri hakkında da bilgi veren Op. Dr. Cereb, “Aort yırtılmasında hastalar sırtlarında ve göğüs bölgesinde, şiddetli ve bıçak saplanması hissi uyandıran bir ağrı hissederler. Ayrıca birçok durumda hasta bayılır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.