Astım hastaları nelere dikkat etmeli?

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Uz. Dr. Nezaket Erdoğan, klima filtrelerinin sürekli nemli olduğunu ve zamanla filtrelerde biriken tozlarda mantar ve bakteri gibi mikroorganizmalar ortaya çıkacağını söyledi. Uz. Dr....

Astım hastaları nelere dikkat etmeli?
Yayınlama: 27.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Uz. Dr. Nezaket Erdoğan, klima filtrelerinin sürekli nemli olduğunu ve zamanla filtrelerde biriken tozlarda mantar ve bakteri gibi mikroorganizmalar ortaya çıkacağını söyledi. Uz. Dr. Erdoğan, astım hastalarının uzun süre klima kullanmaması, klima bakımlarının düzenli olarak yapılması ve nem-hava koruma özelliği olan klimalar kullanılması gerektiğini vurguladı.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Nezaket Erdoğan, astım hastalarının klima kullanımında dikkat etmesi gerekenleri anlattı. Erdoğan, astım hastalarının uzun süreli klima kullanmamaları gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, “Gün içinde klima sürekli çalıştırılmamalı, aralıklı şekilde kapatılarak doğal hava dolaşımı sağlanmalıdır. Klima filtreleri nemli olduğu için bakteri ve mikroorganizmalar ortaya çıkabilir. Buna engel olmak için de periyodik klima bakımları yaptırılmalıdır” dedi.

Alerjik Astımı Olanlar Daha Çok Dikkat Etmeli!

Astım gelişiminde genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Solunum yolu enfeksiyonları, sigara, hava kirliliği, ev hayvanları, küf mantarları, polenler gibi alerjenler çevresel etmenlerdir. Alerjiler, alerjik astım öyküsü olan kişilerde daha sık görülür. Astım hastası kişilerin, tetikleyici faktörlere karşı önlem alması gerekir. Astım semptomlarının tetikleyicileri ise alerjenler, enfeksiyonlar, toz, sigara, boya, havadaki ısı ve nem değişikliği, ilaçlar ve iklim değişimi gibi etkenlerdir. Aşırı sıcak ve nemli hava ya da sıcaklıktaki ani değişimler, astım hastaları için zorlayıcı olabilir. Sıcak yaz günlerinde klima kullanımı da kaçınılmaz. Aşırı sıcak havanın astım hastaları için zorlaştırıcı bir etmen olması nedeniyle bu kişilerin klima kullanırken dikkatli olması gerekir.”

Klima Kullanan Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Uz. Dr. Erdoğan, astım hastalarının klima kullanırken dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Klimanın periyodik bakımı ihmal edilmemeli, düzenli olarak yapılmalıdır. Bakımı yapılmayan klimalar kötü kokulara neden olur. Bu kokular da astım hastalarının şikâyetlerini arttırabilir.

10 günde bir klimaların filtreleri yıkanıp kurutulup tekrar takılmalıdır.

Nem hava koruma özelliği olan klimalar tercih edilmelidir. Çünkü eğer nem dengesi sağlanmazsa zararlı partiküller solunum yollarına kolayca ulaşarak akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir.

Klima kullanırken ortam birden soğutulursa öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler oluşabilir. Dolayısıyla ortam yavaş şekilde soğutulmalıdır.

Astımlı hastalar uzun süre klima kullanmamalı, gün içinde klima belirli aralıklı kapatılarak doğal hava dolaşımı sağlanmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.