Çukurova Belediyesi sınav kaygılarını dağıtıyor

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Çukurova Belediyesi’nden her yaştan tüm sınavlara hazırlanan adaylara büyük destek. Gelecek yaşamları için ter döken, hayatlarına yön verecek sınavlara hazırlanan Çukurovalıların önündeki engelleri, belediye...

Çukurova Belediyesi sınav kaygılarını dağıtıyor
Yayınlama: 10.06.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Çukurova Belediyesi’nden her yaştan tüm sınavlara hazırlanan adaylara büyük destek. Gelecek yaşamları için ter döken, hayatlarına yön verecek sınavlara hazırlanan Çukurovalıların önündeki engelleri, belediye imkanlarıyla kaldırmaya devam ediyor.

Çukurova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, “Psikoeğitim Programı” çalışmasıyla, öğrencileri sınavlara hazırlıyor. Başta üniversite ve lise olmak üzere, TUS, LGS, Hakim ve Savcılık, hatta kaymakamlık sınavları gibi pek çok alanda hayatlarının en önemli sınavlarını verecek olan adayların en büyük sorunlarından birisi olan, sınav kaygısı ve stresiyle başa çıkmanın yolları, bu eğitim programıyla aydınlatılıyor.

Belediye psikoloğu tarafından, bireysel ve grup terapi çalışmalarıyla verilen eğitimlerde, öğrencilere ayrıca ders çalışma tekniklerinden, odaklanma ve motivasyona, sınavlarda zaman yönetimine kadar pek çok endişe kaynağı olan soruna çözüm yolları gösteriliyor. Belediyenin bu terapi uygulamasından faydalanan öğrenciler ise sınavlara daha iyi hazırlandıklarını söylerken, kendilerini şimdi başarıya daha yakın görüyor.

Sınav kaygısı ve bu sorunlarla baş etmenin yollarını arayan, sınavlara hazırlanırken depresyona girip stres altında gelecekleri için ter döken her yaştan vatandaşın imdadına Çukurova Belediyesi koşuyor. Bünyesinde psikolog ve sosyal hizmetler uzmanı barındıran Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, her türlü sınava hazırlanan ve bunun sorunlarıyla baş etmeye çalışan adaylar için, Atatürk Kadın Yaşam Köyü’ndeki yerinde “Psikoeğitim Programı” uygulaması başlattı. Bu eğitim ve rehabilitasyon çalışmasında, başta üniversite ve lise olmak üzere, TUS, LGS, Hakim ve Savcılık, hatta kaymakamlık sınavları gibi çok alanda hayatlarının en önemli sınavlarını verecek olan adaylara, sınav kaygısı ve bu sorunlarla ortaya çıkan endişe durumuna çözüm yolları gösteriliyor. İsteyene bireysel olarak da psikolog desteğinin verildiği projede, grup çalışmalarıyla da öğrenciler sınavlara mental olarak hazırlanma şansı yakalıyor.

Psikoeğitim programında, yaşamış oldukları yada yaşayacağı sınav kaygısı, stres yönetimiyle ilgili desteklerin verildiği eğitimde, ayrıca ders çalışma tekniklerinden, odaklanma ve motivasyona, sınavlarda zaman yönetimi ve sorunların üstesinden gelmelerinin yolları gösteriliyor.

Çukurova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli psikolog tarafından gerçekleşen eğitim uygulamasında, sınav kaygısının belirtilerinin neler olduğu, sınav anında kaygı yaşandığında vücudumuzda ne gibi değişiklikler gerçekleştiği, motivasyonun artırılması ve tüm kaygı ve endişeleri ortadan kaldırmanın formülleri anlatılıyor. Her yaştan sınav heyecanını yaşayan ve geleceklerini şekillendirecek bu imtihanlar için derin endişe duyan vatandaşlar için belediye ve müdürlük olarak harekete geçtiklerini anlatan psikolog Ayberk Arslan, sınav kaygılarının ve buna bağlı olarak gelişen kaygı sendromlarının insan sağlığı direk olarak olumsuz bir şekilde etkilediğini, sınav günü ya da sınavdan hemen önce mide bulantıları, huzursuzluk, odaklanma sorunu, taşikardi, hızlı kalp çarpıntıları, ellerde terleme ile ağızda kuruluk, iştahsızlık, uyku düzensizlikleri ve beslenmede yaşanan sıkıntılarla öğrencilerin zor bir süreç yaşadığını, bunun üstesinden gelmek için “Psikoeğitim” çalışmasıyla eğitimler verdiklerini söyledi.

Sınav kaygısı gerçekçi olmayan otomatik düşüncelerden oluştuğunu anlatan psikolog Arslan, çevresel ve aile baskıları, en çok da giderek artan ekonomik ve işsizlik sorunları nedeniyle, daha çok öğrencinin

derslere katıldığını belirterek, kaygı ve panik yaşayan, hayatın zorlanma alanlarında olumsuz gelişen endişe durumunu ortadan kaldırmak için çalıştıklarını anlattı. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek üniversite sınavı öncesi öğrencilere motivasyon ve sınava odaklanmaları konusunda telkinlerde bulunduklarını söyleyen, sınav anında gelişecek ani endişe yansımaları için ne yapmaları gerektiğinin ip uçlarını da veren psikolog Arslan, doğru nefes alma tekniklerini uygulamalarını öğütleyerek, burundan nefes alıp ağızdan yavaşça bırakmalarını, hatta ellerinde tuttukları kalemi birkaç dakikalığına tutmayarak , sınava ara vermelerini, bu şekilde 2 dakikada daha enerjik hissedeceklerini ve motivasyonu yukarı çekeceklerini söyledi.

Sınav öncesinde uyku düzeni ve beslenmenin öneminin anlatıldığı derslerde, öğrenciler daha öz güvenli olduklarını ve kaygılarla baş etmenin yollarını öğrendiklerini söyleyerek, Çukurova Belediyesi’nin kendilerine verdikleri bu anlamlı psikoeğitim desteği için memnun olduklarını belirttiler.

BAŞKAN SONER ÇETİN: SINAVLARA HAZIRLANAN HERKESİN YANINDAYIZ

Belediyelerin vatandaşın her zaman yanında olması gerektiğini kaydeden Başkan Soner Çetin, “Gençlerimiz ülkemizin geleceğidir. Onların Atatürk ilkelerine bağlı bireyler olarak topluma hizmet etmesi bizim için çok önemli. Biz de bu doğrultuda tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Sınava hazırlanan öğrencilere şimdide psikolog desteği veriyoruz, çünkü onlar ülkemizin geleceğidir. Sağlıklı bir şekilde sınava hazırlanmaları ve bu imtihanı yaşamaları bizim için, ülkemiz için önemli. Bu sebeple psikoloğumuzla beraber ne yapmaları gerektiğini, nasıl hazırlanmaları gerektiğini öğreniyorlar” dedi.

Atatürk Kadın Yaşam Köyü´nde sadece sınavlara hazırlanan her yaştan insanımıza değil, başta kadınlarımız olmak üzere, çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı olmak üzere çok geniş yaş aralığına sahip vatandaşlara her türlü psikolojik ve hukuksal destek sağlandığını söyleyen Başkan Soner Çetin, görüşme talep eden tüm kesimlere, dezavantajlı insanlara, bireylere, psikolojik, fiziksel ya da ekonomik şiddete maruz kalmış, özellikle de kadınlara, aile sorunları, stres yada kaygılar yaşayan insanlarımıza sosyal hizmetler uzmanıyla beraber psikolog, avukat desteği dahi verildiğini açıkladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.