Bulut, “SGK’nın milyarlarca lirası kimlere gitti?”

Bulut, “SGK’nın milyarlarca lirası kimlere gitti?”
Yayınlama: 18.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Plan Bütçe Komisyonu’nda SGK’daki yolsuzluğu kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e soruşturmanın hangi aşamada olduğunu sordu. Bulut, “Yolsuzlukla ilgili yargıya intikal ettirilen herhangi bir dosya bulunmakta mıdır?” sorusunu yöneltti.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçtiğimiz yıl eylül ayında SGK’da milyarlarca liralık usulsüz ilaç ve tıbbi cihaz ödemeleri yapıldığına ilişkin iddialar üzerine başlatılan soruşturmayı Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, önergesinin gerekçesinde, “SGK’da başlatılan usulsüzlükle ilgili soruşturmada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu şirket de geçmiştir. Yolsuzluk soruşturması devam ederken Rehberlik ve Teftiş Daire Başkanı Mustafa Apaydın görevinden alınmış yerine yönetmelikte değişiklik yapılarak 2015 yılında AKP’den milletvekili aday adayı olan, Soylu’nun eski çalışma arkadaşı Hukuk Müşaviri Oğuzhan Tekin getirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

“Aylar Geçti Bakan’dan Ses Yok”

CHP’li Bulut, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bürokratların görevden alınmasının gerekçesini sorduğunda Bakan Bilgin’in “Bakanlığa geldiğimizden bu tarafa, bu yolsuzlukla ilgili iddiaların üzerine gittik. Doğrusu, bu bürokratları değiştirmemiz doğrudan doğruya bu mücadelede daha etkin bir ekip kurma arayışından dolayıdır; elimize ulaşan bilgilerden, soruşturmalardan kaynaklanmaktadır. Neticelendiği zaman da kamuoyunun zaten bilgisine sunacağımdan tereddüdünüz olmasın” cevabını verdiğini hatırlattı. Bulut, Bakan Bilgin’in soruşturmanın başlatılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen kamuoyuna herhangi bir bilgilendirme yapmadığına dikkat çekti.

“SGK’da başlatılan soruşturma hangi aşamadadır?”

CHP’li Bulut, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bilgin’e “Kurumda inceleme başlatılan SGK Başkanı’nın, İlaç Daire Başkanı’nın, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı’nın, SGK’nın Tıbbi Cihaz Daire Başkanı’nın, Yurtdışı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı’nın görevden alınma gerekçeleri nedir” diye sormuş; Bakan Bilgin ise komisyonda yaptığı açıklamada yolsuzluğu kabul etmişti.

Yargıya İntikal ettirilen dosya var mı?

CHP’li Bulut, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e şu soruları yöneltti:

-SGK’da başlatılan soruşturma hangi aşamadadır?

-Yolsuzlukla ilgili kaç kişiye soruşturma açılmıştır?

-Yolsuzlukla ilgili yargıya intikal ettirilen herhangi bir dosya bulunmakta mıdır?

-SGK’daki yolsuzluğun boyutu nedir?

-Soruşturmada adı geçen hangi şirketlere ne kadar ceza kesilmiştir?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.