Dünya

BAE’nden Türkiye’ye çadır ve insani yardım malzemesi sevkiyatı sürüyor

    (AA) – Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan insani yardım çalışmaları çerçevesinde, C17 askeri kargo uçağıyla çadır ve yardım malzemelerini Adana 10. Tanker..

BAE’nden Türkiye’ye çadır ve insani  yardım malzemesi sevkiyatı sürüyor

 

 

(AA) – Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan insani yardım çalışmaları çerçevesinde, C17 askeri kargo uçağıyla çadır ve yardım malzemelerini Adana 10. Tanker Üs Komutanlığı’na ulaştırdı.BAE, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine, felaketin hemen ardından 97 ton gıda yardımı ve 20 ton tıbbi yardım göndermesinin yanı sıra 696 çadır ve barınağı ulaştırdı.En son sevk edilen yardımda BAE, C17 askeri kargo uçağıyla çadır ve insani yardım malzemesini Adana 10. Tanker Üs Komutanlığı’na getirdi.
Depremin yaşandığı 6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziye dilekleri ve desteklerini bildiren BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın talimatıyla, BAE Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, Khalifa bin Zayed Al Nahyan Vakfı ve Emirlikler Kızılayı tarafından aynı gün başlatılan müşterek operasyon kapsamında tonlarca insani yardım Türkiye’ye getirilmişti.BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle Türkiye’ye 50 milyon dolar (yaklaşık 941 milyon Türk lirası) nakdi yardım yapılacağını duyurmuştu.BAE Kızılayı, Türkiye ve Suriye’ye yönelik kapsamlı bir yardım kampanyası başlatmıştı. “İyilik Köprüleri Girişimi” adlı yardım kampanyası kapsamında pazar gününden itibaren 2 hafta süreyle Abu Dabi ve Dubai’deki merkezlerde nakdi ve ayni yardımlar toplanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL