AK Parti Adana İl Başkanlığından 27 Mayıs Darbesi açıklaması

AK Parti Adana İl Başkanlığından 27 Mayıs Darbesi açıklaması
Yayınlama: 27.05.2022
A+
A-

ADANA (AA) – AK Parti Adana İl Başkanlığınca 27 Mayıs Darbesi'nin 62. yılı dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.

İl Başkanı Mehmet Ay, partisinin il başkanlığında, bağımsızlığı uğruna her şartta mücadele eden Türk milletinin hukukun ve demokrasinin vesayet altına alındığı birçok dönemden geçip bu günlere geldiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'nde hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbenin 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildiğini ifade eden Ay, şunları söyledi:

​​​​​​​"Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca başbakan, bakan, milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yıllar geçse de vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. "

Ay, Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıralarının yaşatılması amacıyla idam edildikleri Yassı Ada'nın ismi değiştirilerek “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olduğunu anımsattı.

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının hatıralarının yaşatılmaya devam edeceğini ifade eden Ay, şunları kaydetti:

"Bu vesileyle 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız."

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.