Ekonomi

AHKİB 2022’yi kazançlı kapattı

  (HABER MERKEZİ)-TOROS-Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artış sağlayarak 368,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini..

AHKİB 2022’yi kazançlı kapattı

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artış sağlayarak 368,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Çok zor geçen bir yılı kazançlı kapattıklarını belirten AHKİB Başkanı Gürkan Tekin, 2023 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın sürdürülebilirlik odağında geliştirilen hedefleri doğrultusunda sektörün dönüşümüne yönelik stratejileri ve eylemleri hayata geçireceklerini, mevcut pazarların yanında ABD pazarının sunduğu imkanları da en iyi şekilde değerlendirerek ihracatta yeni başarı hikayeleri yazma gayreti içinde olacaklarını söyledi.

“Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum için 6 strateji ve 40 eylem belirlendi”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hazır Giyim Sektör Kurulu’nun bir yılı aşkın sürede olgunlaştırdığı Türk Hazır giyim ve Konfeksiyon Sanayii İçin Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sürdürülebilirlik Stratejisi Projesi’nin yeşil dönüşümde sektörün yol haritası olacağını kaydeden  Başkan Gürkan Tekin, “Sektörümüzün geleceğine yön verecek projede, Türkiye’nin hazır giyim ihracatının yüzde 15’ini gerçekleştiren 190 firmanın katılımıyla yapılan analizlerde Avrupa Yeşil Mutabakatı’na Uyumlu Sürdürülebilirlik Olgunluk Modeli oluşturuldu. Bilimsel metotlarla yapılan değerlendirmelere göre sektörümüzün değer zincirinin Avrupa Yeşil Mutabakatı ile uyumlu yeşil dönüşümünü sağlamak için 6 öncelik belirlendi. Dönüşüm önceliklerine karşılık gelen 6 temel stratejinin hayata geçirilmesini sağlayacak 40 farklı eylem tasarlandı. AHKİB olarak bizler de ayrıntıları yakın zamanda açıklanacak Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü Sürdürülebilirlik Stratejisi ve Eylem Planı’na uygun şekilde ilerlemenin gayretini göstereceğiz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL