Afgan çoban çıkışına köylü, çiftçi tepkisi

(HABER MERKEZİ)-TOROS– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Afgan çoban’ çıkışına köylülerle birlikte tepki gösterdi. Çiftçinin 2006 yılından bu...

Afgan çoban çıkışına köylü, çiftçi tepkisi
Yayınlama: 21.06.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Afgan çoban’ çıkışına köylülerle birlikte tepki gösterdi.

Çiftçinin 2006 yılından bu yana Anayasa’dan kaynaklı 210 milyar liralık alacağının ödenmediğini vurgulayan CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Kızıldere köyünde Ceyhan İlçe Başkanı Fikret Cirit, Kızıldere Köyü Muhtarı Hüseyin Doğan ve yine Ceyhan’a bağlı İsalı Köyü Muhtarı Ferhat Gevrek, köylü ve çiftçilerle bir araya geldi.

Dr. Müzeyyen Şevkin, tarım ve hayvancılığın yoğun yaşandığı köyde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Afgan çoban” çıkışına köylülerle birlikte tepki gösterdi.

Vatandaşların hayat pahalılığı, tarımdaki fahiş girdi artışları ve enflasyon karşısında ezildiğine dikkat çeken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Afgan çobanları getirelim, çiftçiliğin nasıl olduğunu görelim” dediğini hatırlatan ve köylülere seslenen Dr. Şevkin, “Sizin bir Afganlı’dan öğrenmeye ihtiyacınız var mı? Köylü olarak çiftçi olarak bir Afganlı’dan çiftçiliği öğrenmeye ihtiyacınız var mı?” diye sordu. Köylülerin, hep birlikte “Hayır” yanıtı verdiği Dr. Şevkin, “Aklımızla alay ediyorlar” dedi.

“ÇİFTÇİNİN 210 MİLYAR LİRA ALACAĞINI VERİN!”2006 yılında AKP döneminde çıkan yasayla Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 1’inin çiftçiye ödenmesi gereğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “2006 yılından bu yana 210 milyar lira alacağı var. AKP iktidarı çiftçinin hakkını teslim etmiyor. İktidar, üretmek için kanını akıtan çiftçiye mazot desteği vermiyor. Mazotu size 30 liraya satan bir anlayışla karşı karşıyayız. Millet iktidarında çiftçinin aldığı mazottaki  Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) kaldıracağız. Ananızın ak sütü gibi helal olan 210 milyar lirayı size ödeyeceğiz. Türk çiftçisinin yanında olacağız. TARSİM’e, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarınızı yapılandıracağız. Faizlerini sileceğiz. Kooperatifleşmeyi  destekleyeceğiz. Borçlarınızı faizsiz ödemenizi sağlayacağız. CHP çiftçinin, köylünün yanındadır, bunun teminatını veriyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.