ABRAHAM LİNCOLN’ DAN OĞLUNUN ÖĞRETMENİNE YAZILMIŞ MEKTUP…

Yayınlama: 15.05.2024
Düzenleme: 14.05.2024 17:17
A+
A-

Abraham Lincoln ‘ü tanır mısınız ?…

Abraham Lincoln…(1809-1861)  Amerikalı siyasetçi, Hukukçu ve Amerika Birleşik Devletlerinin 16.Başkanıdır.

1861 den suikast’e uğrayıp öldüğü yıl olan 1865 e kadar görev yapan Lincoln döneminde çıkan Amerikan iç savaşında Amerikan ulusunu Anayasal ve insan haklarının sonsuz özgürlüğünü savunan bir ulus haline getirdi…Kuzey Güney savaşı denilen iç savaşı Kuzeyliler olarak kazandı.4 yıllık başkanlık sürecinde köleliği ortadan kaldırmayı ve ABD ekonomisini modernleştirmeyi başardı. Tarihsel değerlendirmelerde Amerika’nın en iyi başkanlarından biridir.

Abraham Lincoln tarafından oğlunun öğretmenine yazılmış olduğu söylenen bir mektup ABD medyasında yayınlandı…

………………..

‘’-Zaman alacak biliyorum fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların ,bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret .Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona…

Fakat ona sessiz zamanlar da tanı. Gökyüzünde kuşların ,güneşin altındaki arıların ve yemyeşil yamaçdaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği, okulda hata yapmanın hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona…

Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona. Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını. Eğer yapabilirsen ona kitapların mucizelerini öğret.

Ona kendi fikirlerine inanmasını öğret. Her kes ona yanlış olduğu söylediğinde dahi, tüm insanları dinlemesini öğret ona, fakat tüm söylediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret.

Eğer yapabilirsen üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona. Gözyaşların da hiçbir utanç olmadığını öğret. Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiat etiketi koymamasını öğret.

Uğultulu bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona.

Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.