YENİDEN REFAH PARTİSİ’NDEN MISIR FİYATINA SERT TEPKİ

TOROS (Haber Merkezi) -Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal Ceyhan'da çiftçilerle buluştu. Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023...

YENİDEN REFAH PARTİSİ’NDEN MISIR FİYATINA SERT TEPKİ
Yayınlama: 23.08.2023
A+
A-

TOROS (Haber Merkezi) –Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal Ceyhan’da çiftçilerle buluştu.

Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 yılı Mısır alım fiyatlarına tepki göstererek; “Çiftçi kan ağlıyor. Bu rakam utanç vericidir. Kabul edilebilmesi mümkün değildir. Fiyatlar revize edilmelidir. Çiftçiyi düştüğü bu durumdan kurtaracak, bu kötü gidişi durduracak tek parti Yeniden Refah Partisi’dir” dedi.

877.276 dönüm tarım arazisinin 656.275 dönüm sulanabilir sulu araziye sahip olduğu Ceyhan’da sulu arazinin yaklaşık %80’inde mısır üretildiğini ifade eden Başkan Baysal; “Ülkemizin mısır üretiminde kalesi konumundaki ilçemiz geçtiğimiz sene Türkiye’nin Mısır ihtiyacının %18’ini tek başına karşıladı. Konunun ciddiyetinin anlaşılması açısından bu rakamlar çok önemli.

Geçen yıl hasat dönemi dikkate alındığında çiftçinin temel gider kalemlerini oluşturan mazot 23 TL, gübre ise 8.50 TL bandında seyrederken mısıra biçilen 5.70 TL taban fiyatı çiftçinin yüzünü bir nebzede olsa güldürmüştü. Durum böyleyken emeğinin hakkını alma noktasında aynı gayret ve özveri ile üretime devam eden çiftçimiz bu sene açıklanma ve açıklanmama konusunda adeta arafta kalan ve 1. kalite yani mısıra 6 TL fiyat biçilmesiyle tam bir şoka uğramıştır. Bu sene mazotun 40 TL, gübrenin ise 15 TL bandında olması ve nakite acil olarak ihtiyacı olan çiftçinin bazı sözümona fırsatçıların fiyatı daha da aşağı çekmesi bardağı taşıran son damla olmuştur” dedi.

Çiftçimizin alın teri ve emeğinin kutsal olduğunu vurgulayan Başkan Baysal; “Biz Yeniden Refah Partisi olarak her yerde ve her zaman toplumun her kesiminde ezilenlerin yanında olacağımızı ifade ettiğimiz üzere bugün de çiftçimizin yanındayız. Çiftçimizin sıkıntılarını kulak ardı etmeyeceğiz, onların sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapacağız” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Ceyhanlı çiftçiler Selahattin Baysal’a dertleriyle dertlendiği ve sorunlarını gündeme getirdiği için teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.