Türk mobilya firmaları Rusya pazarında büyüyecek

Türk mobilya firmaları Rusya pazarında büyüyecek
Yayınlama: 02.12.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Türk mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü Rusya pazarında sahaya indi. Mayıs ayı itibariyle Rusya’ya yapılan ihracatta önemli büyüme kaydeden sektör, sürdürülebilir ihracat için yeni işbirlikleri sağlamayı hedefliyor. Sektör firmaları bu kapsamda Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) tarafından düzenlenen sektörel ticaret heyetiyle Rusya’da önemli iş bağlantıları sağladı. 20-23 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen heyete Rus firmaları yoğun ilgi gösterdi. 23 Türk firması 86 Rus firma ile B2B görüşmeler yaparak iş ilişkilerini geliştirdi.

AKAMİB üyesi firmalar heyet kapsamında bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Rusya’nın en prestijli mobilya fuarı Russia Mebel’ı da ziyaret etti. Aynı gün Moskova’da Grand Furniture AVM’yi ziyaret eden Türk firmalar, Rus mobilya sektörünü ve trendlerini gözlemleme fırsatını buldu.

10 ayda yüzde 154,8’lik artış

Düzenlenen heyet kapsamında açıklamalarda bulunan AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Rusya’ya yapılan ihracatın bu yıl oldukça verimli geçtiğini ve Rusya’nın mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü için stratejik bir pazar olduğunu söyledi. Rusya’nın 140 milyonu aşan nüfusuyla önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kılıçer, “Mayıs ayından itibaren Rusya’ya yaptığımız ihracat, artış ivmesi yakaladı. Öyle ki, ilk 10 aylık sektörel ihracatımız yüzde 154,8’lik artışla 63,5 milyon doları aştı. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel süreçleri düşündüğümüzde ihracatta büyüme kaydedebilmek önemli bir başarı” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.