Ticari kredilerde erişim sorunu çözülmeli

Ticari kredilerde erişim sorunu çözülmeli
Yayınlama: 26.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-İş dünyasının önündeki en büyük engelin bu günlerde finansmana erişim sorunu olduğunu belirten Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı, KOBİ’lerimizin krediye erişim sorunu her geçen gün şiddetlenmektedir. Enflasyonun ve girdi maliyetlerinin hızlı artışı karşısında mevcut kredi maliyetleri, işletmelerin krediye erişimi imkansız hale getirmiştir. Bu zorlu dönemde, firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için çok büyük öneme sahiptir” dedi.

ATO Meclis Başkanı Acı açıklamasının devamında, Sektörlerimizden bizlere gelen en önemli sorunların başında ticari kredilere erişim konusunda yaşadıkları sorunlar olmuştur. Unutmamız gereken konu, KOBİ’lerimiz ticari kredilerle büyüyen ve istihdam sağlayan bir yapıdadır.Geçtiğimiz yıllarda krediye ve finansmana erişimin bu kadar zor olmaması günümüzde ise keskin bir finansman sorunu oluşması firmaların gelecek planı yapmasını zorlaştırmaktadır. Finansman yetersizliği nedeniyle girdi tedariki yapılamaması, sektör üreticimizin yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Vadeli alım koşulları günümüzde zorlaşmış, vadeli alımlarda uygulanan faiz oranları aşırı derecede yükselmiştir.  Bu tür ihtiyaçlardan kaynaklanan kredi talebi, önceki yıllara bakıldığında işletmelerin ürettiği ürünü satmasını neredeyse imkansız hale getirmiştir. Bu durumun sürdürülmesi mümkün gözükmemektedir” ifadelerini kullandı.

TÜCCARIMIZ BİZİM MİLLİ DEĞERİMİZDİR!

İhtiyacı olan firmalarımızın krediye erişiminin iyice zorlaştığını aynı zamanda uygulanan faiz oranlarının altından kalkılamaz bir hal aldığını kaydeden Acı açıklamasının devamında, ”Firmalarımızın kredi talepleri karşılanmıyor veya çok yüksek maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, yatırım için bankaları daha duyarlı ve yapıcı olması gerekmektedir. Günümüzde ilimizde yeni kurulan işletme sayısında kayda değer bir artış gözlenmektedir. Bunların neredeyse tamamı KOBİ’lerden oluşmaktadır. KOBİ’ler doğru politikalarla desteklendiğinde, bu durum şehir ve ülke ekonomileri açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Zira KOBİ’lerimiz sağlam bir ekonomik sistemin temellerini güçlü bir ekonomi ile oluşturabilirler ve ekonomik büyümeyi uyarıcı rol oynayabilirler. Ayrıca genellikle emek yoğun bir sistemle çalışan KOBİ’lerimiz istihdama sundukları katkı yadsınamaz. Özetle; yatırımlar için gerekli olan krediyi bulmak daha kolay hale getirilmelidir. Reel sektörün arzusu, kredi piyasalarında istikrarın hakim olmasıdır. Zira ülkemizde yatırım yapan, ihracat ve istihdam sağlayan her firma, bizim milli değerimizdir ve bu firmaların korunması ve büyümesi için her türlü imkan seferber edilmelidir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.