SASA ihracat şampiyonu

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 20.sırada yer alan SASA POLYESTER SANAYİ, ihracatta Adana birincisi, Türkiye 83.sü oldu. 1.8 milyon metrekarelik alan üzerinde kurulu...

SASA ihracat şampiyonu
Yayınlama: 12.12.2022
A+
A-

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 20.sırada yer alan SASA POLYESTER SANAYİ, ihracatta Adana birincisi, Türkiye 83.sü oldu. 1.8 milyon metrekarelik alan üzerinde kurulu tesislerinde yıllık 1.4 milyon ton elyaf, cips, poy ve kimyasalları üretim kapasitesine sahip olan, 4.800 işçi istihdam eden SASA, Avrupa ve Amerika kıtasına yoğun ihracaat gerçekleştiriyor.

Polyester ve elyaf üretiminde ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşu konumunda bulunan SASA, iç piyasanın yanı sıra üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç ederek ekonomimize katkı sağlıyor.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracaatçıları Birliği (ATHİB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen İHRACAAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜL TÖRENİ’nde, Akdeniz İhracaatçılar Birliği (AKİB) Adana ve ATHİB üzerinden 2021 yılında en çok ihracat yapan 1.firma SASA POLYESTER SANAYİ  oldu.

Almanya başta olmak üzere İtalya, İspanya, İsrail ve ABD olmak üzere 2021 yılında toplam 427.182.452 Dolarlık ihracaat gerçekleştiren SASA POLYESTER SANAYİ, polyester, elyaf, filament iplik, polyester bazlı polimerler, özel polimerler ve ara ürünlerde dünyanın önde gelen sanayi kuruluşları arasında bulunuyor. Bu alanda önemli bir yere sahip olan SASA hem kent hem de ülke ekonomisine sağladığı katkıyla dikkat çekiyor.

Ticaret Bakanı Dr.Mehmet Muş, Adana Valisi Dr.Süleyman Elban, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç’ın da katıldığı 2021 Yılı Adana İhracaat Şampiyonları Ödül Töreni’nde, ayrıca ATHİB tarafından düzenlenen 11.Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda dereceye giren 3 tasarım da ödüllendirildi.

ADANA’DA İLK 10’A GİREN ŞİRKETLER

1               Sasa Polyester San.

2               Filpa Ambalaj ve Dış Tic.AŞ.

3               Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçl.AŞ.

4               Aytek Konfeksiyon Tic.Paz.Ltd.Şti.

5               ADM Besin ve Tarım AŞ.

6               AKYEM Adana Yem Yağ Biodizel Tar.San.Tic.AŞ.

7               Pioneer Tohumculuk Dağ.Paz.Ltd.Şti.

8               OMNİA Nişasta San. Ve Tic.AŞ.

9               Meltem Kimya ve Tekstil San.İth.İhr.Tic.AŞ.

10            Çokyaşar Tel Örme ve Dök.Tel Gal.Çivi San.AŞ.

AKDENİZ BÖLGESİNDE İLK 10’A GİREN ŞİRKETLER

1               Sasa Polyester San.

2               Boyteks Tekstil San.Tic.AŞ.

3               Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret AŞ.

4               Şirikçioğlu Paz.Tic.AŞ.

5               Orta Anadolu Tic. Ve San.İşl.Tic.AŞ.

6               Kıvanç Tekstil San.Tic.AŞ.

7               Elit İplik Teksti San.Tic.AŞ.

8               Küçükler Tekstil San. Ve Tic.AŞ.

9               Beşler Tekstil San.Tic.AŞ.

10            Mem Pazarlama Ltd.Şti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.