Rusya ve ABD pazarları rekor büyüdü

Rusya ve ABD pazarları rekor büyüdü
Yayınlama: 10.12.2022
A+
A-

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Yılın ilk 11 ayında da büyüme göstererek, 11’de 11 yapan ve Türkiye ihracatına büyük katkı sağlayan mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü, kasım ayında önemli bir büyümeye daha imza attı. Türkiye mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılının kasım ayına kıyasla yüzde 10,1 oranında artış göstererek, 764 milyon 645 bin dolara ulaştı. Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) de bu dönemde yüzde 0,4’lük artışla 86 milyon 112 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün ilk 11 aylık verilerine bakıldığında ihracattaki büyüme dikkat çekiyor. 2022 yılı Ocak-Kasım dönemi Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılına kıyasla yüzde 22 oranında artış göstererek 7 milyar 684 milyon 751 bin dolar oldu. Aynı dönem içinde AKAMİB yüzde 7,2 artış ile 861 milyon 434 bin dolar ihracat sağladı.

Sektör, yıllık ihracat hedeflerini aşacak

Kasım ayında hem ürün gruplarında hem pazar çeşitliliğinde başarılı bir performans sergilediklerini belirten AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, 11’de 11 yaparak Türkiye ihracatına ve ülke ekonomisine önemli katkı sunduklarını söyledi. Ur-Ge projeleri ve ticari heyetlerin ihracat artışındaki katkısını her geçen gün gördüklerinin altını çizen Kılıçer, şöyle devam etti: “Daha fazla pazara ulaşmaya gayret ediyoruz. Yıl içinde hedef pazarlarımıza yönelik birçok etkinlik düzenledik. AKAMİB olarak, ekim ayında ABD High Point Market Week Fuarı’na katılarak önemli işbirlikleri sağladık. Hedef pazarımız ABD’de düzenli olarak büyüyoruz. Bu ay ihracatımız yüzde 25 artış kaydederek 4 milyon dolara ulaştı. Yine geçen ay Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetinin etkisiyle rakamlarımız yukarılara çıkacak. Amacımız yılı hedeflerimiz doğrultusunda tamamlamak. AKAMİB olarak yılı 900 milyon doların üzerinde tamamlamayı belirlemiştik. Görünen o ki, 950 milyon dolara yaklaşacağız” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.