“Özgürlüğün olmadığı yerde basın özgürlüğünden bahsedilemez”

“Özgürlüğün olmadığı yerde basın özgürlüğünden bahsedilemez”
Yayınlama: 23.07.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-İYİ Parti STK’lardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Dr.Ercan ATALAY, İl Başkan Yardımcısı ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Necip ERMEZ, Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömer Murat ZOR, Seyhan İlçe Başkanı Misal BOLAT, STK’lardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ogün ADİL, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı’nın 114.yıldönümü nedeniyle ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ve ÇGC Başkan Yardımcısı Mehmet Serbes’in de katıldığı ziyarette konuşan İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Dr.Ercan Atalay; toplumun tüm kesimlerinin olduğu gibi basın sektörünün de zor günler yaşadığını, basın çalışanlarının görevlerini yerine getirirken çeşitli zorluklarla karşılaştığını, başta sansür olmak üzere basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Özgürlüğün olmadığı yerde, basın özgürlüğünden bahsedilemez” dedi.

Genel gündem konularıyla ilgili açıklamalar da yapan Dr.Atalay; çarşı-pazardaki fiyat artışlarının açıklanan rakamların çok üzerinde olduğunu, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını, dövizdeki artışla birlikte asgari ücretin son yapılan iyileştirmeye rağmen 32 Tl daha da gerilediğini dile getirdi.

Esnaf ve sanatkarın, çiftçinin, işçinin her geçen gün alım gücünün düştüğünü, yaz dönemi olmasına rağmen sebze ve meyva fiyatlarında beklenen düşüşün gerçekleşmediğini, daralan ekim alanları yüzünden önümüzdeki kış döneminin gıda fiyatları bakımından çok olumsuz bir tablo yaratacağını belirten Dr.Ercan Atalay; “Mevcut iktidar başta ekonomi olmak üzere her alanda yönetemez hale geldi. Artık vatandaş seçim sandığının önüne konulmasını bekliyor. Ülkemiz insanı her geçen gün fakirleşti. Emekli, dul ve yetimlerin sesine kulak vermeyen, üreticinin alın terinin karşılığını vermeyen, işçi ve memuru açlığa terkeden mevcut ekonomik sistem, bir avuç rantiyeciyi mutlu ediyor. Özelleştirme adı altında var olan ülke kaynaklarını çarçur eden, garanti geçişli otoyollar-limanlar-Havaalanları, garanti hasta sayılı şehir hastaneleri gibi projelerle geleceğimizi de ipotek altına aldıran bu yönetime, vatandaşların yapılacak ilk seçimde gereken dersi vereceklerdir” dedi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de, Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında dünya genelinde alt sıralarda yer aldığını, yaptıkları haberler, yazdıkları yazılar ve çizdikleri karikatürler yüzünden bir çok gazetecinin cezaevlerinde olduğunu söyledi.

Başkan Esendemir; basın meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan hazırlanan ve adeta dayatma haline getirilen, bir çok olumsuz maddelerin yer aldığı yeni Basın Yasası’nın yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Başkan Esendemir; ülkemizdeki basın yayın kuruluşlarının ve sektör paydaşlarının kenetlenmesi, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, dayanışma içerisinde mücadele ruhunu yükseltmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.