Köyünde yaptığı peynir geçim kaynağı oldu

(İHA) - Kahramanmaraş'ta 2 çocuk annesi kadın, köyünde yaptığı peynirle hem geçimini sağlıyor hem de çiftlik kurmak istiyor. Onikişubat ilçesi Öztürk köyünde yaşayan 2 çocuk annesi...

Köyünde yaptığı peynir geçim kaynağı oldu
Yayınlama: 27.08.2023
A+
A-

(İHA) – Kahramanmaraş’ta 2 çocuk annesi kadın, köyünde yaptığı peynirle hem geçimini sağlıyor hem de çiftlik kurmak istiyor.
Onikişubat ilçesi Öztürk köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Selime Hançer (36), 6 yıldır beslediği koyun ve keçilerden elde ettiği peynir, süt ve yoğurdu satarak geçimini sağlıyor. Tek geçim kaynağının bunlar olduğunu söyleyen Hançer, hedefinin ise çiftlik kurmak olduğunu söyledi.
Müşteri memnuniyetini önde tuttuklarını söyleyen Hançer, “Ben 7 yıldır evliyim. 6 yıldır peynir yapıyorum. Sabah kalkıyorum, koyunlar otlamadan geldikten sonra sağma işi yapıyorum. Sonrasında pişirme işlemi oluyor. Ilık şekilde pişirme işlemi oluyor ve sonra mayalama yapıyorum. Sonrasında 2 saat torbalama işi oluyor. Daha sonra ise kesme işlemi oluyor. Müşteri nasıl isterse ona göre ayarlama yapıyoruz. İster salamura, isterse de pişmiş şekilde hazırlıyoruz. Hem peynir yapıyorum hem de süt satıyorum hem de yoğurt yapıyorum” dedi.
En büyük hedefinin çiftlik kurmak olduğunu söyleyen Hançer, “Kahramanmaraş ve ilçelerine, İstanbul, Ankara ve Antalya, Türkiye’nin her tarafından sipariş alıyorum. İlerideki hayalimiz hedefimiz ise bir çiftlik kurmak. İşimizi büyütmek istiyoruz. Şu an herkese yetemiyoruz. Çiftlik kuramadığımız için elimizde imkanımız olmadığı için yetişemiyoruz. Gelirimiz sadece bu. Evde oturan bayanlara tavsiyem, hayvanları varsa peynir yapsınlar, süt satsınlar ,yoğurt yapsınlar doğal ürünleri herkes istiyor. Bunlarla geçimlerini sağlayabilirler. Biz geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Peynir kilo satışımız fiyatları değişiyor. 200-250 TL. arasında. Allah nasip ederse büyümeyi ve ilerlemeyi hedefliyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.