Siyaset

Kirişci:Enkaz altında kalan her bir vatandaşımız bizim için değerli

  (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin, “Enkaz altında..

Kirişci:Enkaz altında kalan her bir vatandaşımız bizim için değerli

 

(AA) – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin, “Enkaz altında kalan her bir vatandaşımız bizim için değerlidir, kıymetlidir. Bunların gün yüzüne çıkarılmaları ve normal yaşamlarına kavuşturulmaları için de büyük bir gayret gösteriyoruz.” dedi.

Kirişci, Adana’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ve Adana Valisi Süleyman Elban ile yaptığı açıklamada, depremin etki alanının geniş olduğunu ifade etti.

Depremin 12 milyon 505 bin 851 kişinin yaşadığı 99 bin 600 kilometrekarelik 10 ili etkilediğini belirten Kirişci, ayrıca komşu ülkelerde de sarsıntının hissedildiğini hatırlattı.

Birbirine komşu illerin depremden etkilendiğini vurgulayan Kirişci, “Böyle durumlarda ilk koşanlar elbette komşu iller olur. Komşu ilden bir destek görememe veya her ilin kendi sorununu çözme çabası içerisine girmesi de artık kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu manada da elbette AFAD’ımızın koordinasyonunda depremle ilgili çalışmalar eksiksiz, noksansız devletimizin ve milletimizin bütün gücü sahaya yansıtılıyor olsa bile bu komşu illerdeki depremin varlığı da bahsetmiş olduğumuz çalışmalara bir gem vurmaktadır.” diye konuştu.

Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:”Biz sabahleyin saat 07.00’de Ankara’dan havalandık, Hatay’a gitmek üzere yola çıkmıştık ama Adana’ya inmek ve Adana’dan sonra da kara yoluyla Hatay’a erişmek durumunda kaldık. Bunu şu anlamda ifade etmeye çalışıyorum. Özellikle arama kurtarma ekipleri veya teknik birtakım yardımlar, araç gereç, insan kaynakları bütün bunların hepsinde bu bir negatiflik olarak, bir olumsuzluk olarak da ister istemez kendini gösterdi. Ülkemizin uzun bir aradan sonra pek çok ilinde kar yağışı başladı. Kar yağışlarının olmadığı yerlerde aşırı yağmur diyebileceğimiz yağışlar ki bugün gün boyu bulunduğum Hatay’da bu dediğim aşırı yağışları orada müşahede ettik. Tabii ki bunlar çalışmaları da ister istemez güçleştirmekte. Vatandaşlarımızın işini ve kurtarma ekiplerimizin işlerini de zorlaştırmaktadır.”

– “Enkaz altında kalan her bir vatandaşımız bizim için değerlidir”

Bakan Kirişci, bakanlık olarak 5 bin 664 personel, 1221 araç, 6 helikopter ve 1 uçakla sahada olduklarını vurguladı.

Bakanlığa ait misafirhanelerin konaklama kapasitesinin 6 bin 700 olduğunu anlatan Kirişci, bu anlamda da vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet verdiklerini kaydetti.

Kirişci, depremden etkilenen hayvanlara ilişkin de “Hayvanlarımız için de 1000 adet çadır bu 10 ilimize gönderilmiş durumdadır. Diğer taraftan deprem esnasında yaralanan hayvanlar için de bunların kesimi işlemini özellikle veteriner hekimlerimiz marifetiyle mobilize ederek de gerçekleştirmiş olduk. Et ve Süt Kurumu da bu kesilen hayvanlarla ilgili kendi alımlarını yapmış oldu.” ifadelerini kullandı.

Gece meydana gelen depremin ardından gündüz de yeni bir depremin yaşanmasının işleri zorlaştırdığını belirten Kirişci, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızda ister istemez bir panik oluştu. Evleri kendilerince dayanıklı veyahut depremden sağlam çıkmış olarak değerlendirilemediği için evlerine girmekten imtina eder hale geldiler. Halihazırda bu vatandaşlarımız için de onlara sunmuş olduğumuz başta fuar alanımız, gençlik merkezlerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait misafirhaneler okullar yine hakeza onlar için yaklaşık 9 bin civarındaki vatandaşımız için buralar hizmet verir hale geldi. Buralar bu manada kullanılabilmekte. Bu çalışmalar başarılı bir şekilde yürütülüyor. 1549 personelle yürütülen bu çalışmada maalesef vefat eden vatandaşlarımızın yaralılarımızın sayısı yükselmiş durumda.Vefat sayılarını artırmadan, sabitlenmiş olarak inşallah sizlerle paylaşmayı arzu ediyoruz. Enkaz altında kalan her bir vatandaşımız bizim için değerlidir, kıymetlidir. Bunların gün yüzüne çıkarılmaları ve normal yaşamlarına kavuşturulmaları için de büyük bir gayret gösteriyoruz.”

Bakan Kirişci, deprem dolayısıyla 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini anımsatarak, “İnşallah bu bizim ilan ettiğimiz son milli yas günümüz veya günlerimiz olur. Bu konuda da elbette hep birlikte çalışmalarımızı sürdürerek daha fazla sıkıntı yaşamadan süreci tamamlamak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL