Kadına şiddete hayır!

Kadına şiddete hayır!
Yayınlama: 28.11.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana Büyükşehir Belediyesi’nce kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve önlenmesine katkı sağlamak için 16 gün boyunca sürecek etkinlikler yoğun şekilde devam ediyor.Kadına Şiddetle Mücadele Ormanı’na fidan dikildi, basın açıklaması okundu, kentin tarihi mekanlarında turuncu ışıklandırma yapıldı, belediye otobüslerinde ve çeşitli noktalarda “Kadına Şiddete Hayır” mesajları yayınlandı, Kadın Hakları Durağı oluşturuldu.25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce 16 gün boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler sürüyor.  Sarıçam İlçesi Hakkıbeyli Mahallesi’ndeki 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Ormanı’nda, Adana’ da öldürülen kadınların anısına fidan dikimi yapıldı. Ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi’nce kentin çeşitli noktalarında ve tarihi mekanlarında turuncu renkli ışıklandırma yapılarak, kadına yönelik şiddete dikkat çekildi ve farkındalık oluşturulmasına katkı sağlandı. Belediye otobüslerinde ve işaretli mesaj panolarında da “Kadına Şiddete Hayır” mesajı yayınlandı.Sarıçam İlçesi Hakkıbeyli Mahallesi’ndeki 25 Kasım Kadına Şiddete Mücadele Ormanı’nda gerçekleştirilen fidan dikimi ve anma programına katledilen kadınların aileleri, kadın milletvekilleri, siyasi partilerin kadın kolları yönetici ve üyeleri, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadın belediye meclis üyeleri, kadın bürokratlar, kadın dernekleri ve meslek odalarından kadınlar katıldı.

HER BİR FİDAN ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN YAŞAYACAK

Programda okunan ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Kadına yönelik şiddet, BM Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi tarafından ‘kadına, kadın olduğu için yöneltilen veya orantısız biçimde kadınları etkileyen şiddet’ olarak tanımlanmaktadır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2022 Ocak ayından bugüne kadar ülkemizde 349 kadın, yaşadığımız kentte ise 12 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için; öncelikle yasaların uygulanması ve kadınların kazanımlarının garanti altına alınması gerekir. Bizler kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin yanında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisimizin 29.01.2021 tarihli ve 292 sayılı kararı gereğince ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ormanı’ oluşturdu. Bugün burada 2021-2022 yılında Adana’da öldürülen kadınların anısına fidan dikimini gerçekleştireceğiz.

Buradaki her bir fidan öldürülen kadınlar için yaşayacak. Kadına şiddetle mücadeleyi buraya diktiğimiz ağaçlar gibi büyütecek şiddetsiz bir dünya umudumuzu tıpkı bu ağaçlar gibi koruyacağız.”

Basın açıklamasında Adana’da katledilen kadınların isimleri dile getirildi ve hayatını kaybeden kadınlar saygıyla anıldı. Açıklama;Kadına yönelik şiddetin son bulduğu, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir dünyada yaşamayı istiyoruz” söylemiyle noktalandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.