“Hayalet fakülteler eczacılığın geleceğine zarar veriyor”

“Hayalet fakülteler eczacılığın geleceğine zarar veriyor”
Yayınlama: 09.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, eczacılık mesleğinin her geçen gün erozyona uğradığını belirterek, birbiri ardına açılan eczacılık fakültelerinin mesleğe verdiği zararı belirlemek amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi veren Bulut, iktidarın ‘her ile bir üniversite’ sloganıyla, fiziki koşulların ve akademisyen kadrolarının yeterliliğine bakmadan açtığı üniversitelerin yarardan çok zarar verdiğini kaydetti. Bulut, “Yeni açılan “hayalet fakültelerle” birlikte en çok zarar gören mesleklerden biri de eczacılık olmuştur. 2001 yılına kadar toplamda 8 eczacılık fakültesi mevcut iken, bu sayı 2022 yılında 60’a çıkmıştır. 21 yılda 52 yeni fakülte açılmıştır. Eczacılık mesleğini değersizleştiren, eczacılık mesleğine ve mesleğin geleceğine zarar veren bu anlayış bir türlü son bulmamaktadır” dedi.

Plansız biçimde açılan fakültelerin, eczacı öğretim üyesi, altyapı ve teknik imkanlar konusunda ciddi eksiklikleri beraberinde getirdiğine dikkat çeken Bulut, şöyle devam etti:

“Anadolu’daki birçok eczacılık fakültesinde akademisyen kadro sayısı yetersizdir. Eczacılık fakültelerinde, eczacı kökenli olmayan akademisyenlerin ders vermesi mesleğin nitelik kaybına, bu durum da mezun olanların işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Eczacılık ilgili planlamalar sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılmamaktadır. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonuna göre 2023 yılında eczacı ihtiyacı 32 bin 900’dir. Hâlihazırda 42 binden fazla olan eczacı sayısına her yıl yenileri eklenmektedir. Fakültelerin ihtiyaç fazlası eczacı yetiştirmesi, işsiz eczacılar sorununu doğurmaktadır. Binlerce genç büyük hayallerle girdiği fakültelerden mezun olmaya yakın işsizlik nedeniyle gelecek kaygısına düşmektedir. Nüfus kriterine göre kısıtlama geçerli olduğu için serbest eczane açabilecek eczacı sayısı da azalmaktadır.”

Eczacılık mesleğinin geleceğini kurtarmak için fakültelerdeki kontenjanların acilen azaltılmasını, yeni fakülteler açılmamasını, mevcut fakültelerin alt yapısının ve akademisyen kadrosunun güçlendirilmesini isteyen Bulut, öğretim elemanı eksik, altyapısı bilimsel çalışma yapmaya uygun olmadığı halde açılmış eczacılık fakültelerinin, bünyesinde bulundukları üniversite ve sanayi iş birliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda eczacılık alanına başarı sırası şartı getirilmesini ve ilk 60 bine giren öğrenciler eczacılık fakültelerine yerleştirilmesini istedi.

MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILSIN

CHP’li Bulut, “Her yıl erozyona uğrayan eczacılık mesleğinin sorunlarını araştırmak, alınacak önlemleri tespit etmek, birbiri ardına açılan eczacılık fakültelerinin mesleğe verdiği zararı belirlemek amacıyla Meclis Araştırması açılmalıdır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.