Siyaset

Bulut: Vicdanını yitirmiş bir iktidara helallik verilmez

  CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 11 ili vuran ve 44 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği depremdeki en büyük ahlaksızlığı ve vicdansızlığı depremin 3. gününde AHBAP’a çadır satan Kızılay Başkanı..

Bulut: Vicdanını yitirmiş bir iktidara helallik verilmez

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 11 ili vuran ve 44 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği depremdeki en büyük ahlaksızlığı ve vicdansızlığı depremin 3. gününde AHBAP’a çadır satan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın yaptığını söyledi. Bulut, “Bu satış devlet ile millet arasındaki güveni de sarsmıştır, bu satış yirmi üçüncü gününü bulan bu deprem sonrası enkazı daha da ağırlaştırmıştır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helallik istemesini de eleştiren Bulut, “Vicdanını yitirmiş bir iktidara helallik verilmez” ifadelerini kullandı.

***************************************

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Depremin idari ve siyasi sorumluların belirlenmesi’ hakkındaki genel görüşme önergesinde CHP Grubu adına söz aldı.   Depremlerde yitirdiğimiz vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dileyen Bulut, “Hepimiz, gerek bölgede olanlar gerek yakınlarını kaybedenler derin acılar yaşıyoruz ve Türkiye’nin dört bir yanından da yardımlar yapılıyor; özellikle gerek bölgede bu yardımı yapanlara, AFAD’a ve belediye çalışanlarına gerek UMKE’ye, yardım için tüm gelenlere de teşekkür ediyoruz” dedi.

KIZILAY ARPALIK OLDU

CHP’li Bulut, “Bu acıları elbette hafifleteceğiz, bu yara izini yok etmemiz mümkün değil ama burada bize bir başka görev veriliyor. Bu çatı, toplumun bize verdiği yetki, sorumluluk, bu dönemde, bugün orada, bu olağan dışı durumda ihmalleri olanların hepsinin hesabını sorma yetkisini de bize veriyor, eğer biz bugün bu vatandaşlara karşı bu hesabı soramaz isek bu depremde acılarıyla baş başa olan insanların da yanında olamayız. Bu bir afet ama aynı zamanda Türkiye açısından da yüzyılın utancı ve yüzyılın rezaleti çünkü oraya müdahale etmesi gereken kurumlara baktığımızda afetin hemen ertesinde hiçbiri orada olmadılar. Bazı bölgelerde yirmi dört saat, bazı yerlerde kırk sekiz saat, bazı yerlerde dört gün sonra bile ne Kızılay ne AFAD oraya ulaşamadı. Bunların hepsinin sebebi yıllardır, özellikle 2018’den bu yana eleştirdiğimiz partili Cumhurbaşkanlığı sistemi. Neden bu felaketin başlangıcı orası diye söylüyoruz? Çünkü 2018’den bu yana tüm kurumların içini boşalttılar; kurumlarda değer yargısını kaldırdılar, kurumlarda liyakatı kaldırdılar, kurumları yandaşların arpalık yeri hâline getirdiler ve bu işte de maalesef acı bir tabloyla Kızılay’da görüyoruz.

VİCDANINI YİTİREN İKTİDARA HELALLİK VERİLMEZ

Kızılay’ın Türk Eczacıları Birliğine de çadır sattığını kaydeden Bulut, “Türk Eczacıları Birliği, 26 tane sahra eczanesiyle enkaz bölgesindeki vatandaşlarımıza ilaç yetiştirmeye çalışıyordu, tümüyle de eczacıların kendi bütçesiyle gönderdiği ilaçlarla ama baktığınız zaman onlara da yine Kızılay çadır satmış durumda. Erdoğan helallik istiyor, Allah affeder mi bilmiyoruz. Ama yakınları ölenlerin, depremde enkaz altında kalanların yakınlarının sizi affedeceğini zannetmiyorum çünkü vicdanını yitiren bir iktidara karşı helallik verilmez” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI ÖNERGEYİ REDDETTİ

‘Depremin idari ve siyasi sorumluların belirlenmesi’ hakkındaki genel görüşme önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL