Bilimsel Diş Hekimliğinin 114. Kuruluş Yılı Adana’da kutlanıyor

Bilimsel Diş Hekimliğinin 114. Kuruluş Yılı Adana’da kutlanıyor
Yayınlama: 23.11.2022
A+
A-

 

 

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, 114 yıldır ağız diş sağlığı alanında bilimsel ve teknolojik hizmet verdiklerini ancak işsizlik oranının artışı, sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların çoğalmasından kaygı duyduklarını dile getirdi.

Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Yoldaş ve akademisyenler, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, dişhekimleri ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinlik Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

TERÖRÜN KARŞISINDAYIZ

Atatürk Anıtı önüne YK Üyesi Dt. Nevin Kilecioğlu ile birlikte çelenk koyan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, burada yaptığı konuşmada “Türkiye’de bilimsel diş hekimliğinin 114. Kuruluş yıl dönümü hepimize kutlu olsun. Sözlerime İstiklal Caddesi’nde ve Gaziantep Kargamış’daki terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıp, rahmet dileyerek başlamak istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin sınır içerisinde ve dışarısındaki terör mücadelesine destek veriyoruz. Adana Diş Hekimleri Odası olarak desturumuz; mesleki konularda muhalefet gerektiğinde muhalefetin sözcüsü durumuna düşmeden sonuna kadar muhalefet etmeye, gereğinde sokağa inip özlük haklarımızı savunmaya, son tahlilde iktidarın sözcüsü durumuna düşmeden Anayasa’nın değişmesi teklif edilemeyecek 4 maddesinin ve 66. Maddedeki anayasal vatandaşlık bağlamında Türk kimliğinin Türk vatandaşlığının yanında duracağız.” dedi.

KAYGI TAŞIYORUZ

Türk Diş Hekimleri Birliği’ne kayıtlı 34 bin, kamuda çalışan 12 bin diş hekimi ile birlikte toplamda 46 bin diş hekimi olarak ağız ve diş sağlığı hizmet sunumunda görev yaptıklarını da hatırlatan Başkan Dt. Güler, “104 diş hekimliği fakültesinde eğitim gören 39 bin öğrenci ile önümüzdeki 5 sene içerisinde toplamda 80 bin civarında diş hekimine ulaşacağız. Alt yapıdan yoksun, akademik kadroları bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan dişhekimliği fakülteleri, bunun yanı sıra artan kontenjanlar, diş hekimliği eğitimindeki niteliği sorgulamamıza yol açtığı gibi en eğitimli insan gücü  olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlarının çoğalacağı kaygısını da taşımaktayız. Bu anlamda;

 • Yeni açılan fakülteler içerisinde YÖK’ün, eğitime başlama kriterlerini tamamlamayanların kapatılması sağlanmalıdır.
 • Kontenjanlar, eğitimin niteliğini arttıracak şekilde azaltılmalıdır.
 • Kamuda çalışan meslektaşlarımızın, niteliksiz tedavi yaratan performans uygulamaları ve MHRS üzerinden planlanan tedavi süreleri, olması gereken zamana yayılmalı, hasta ve hekim odaklı bir planlamaya geçilmelidir.

Yıllarca özel sağlık kuruluşlarında çalışıp, BAĞKUR’dan emekli olan diş hekimlerinin, emekli aylıkları maalesef ki büyük çoğunlukla asgari ücretin altındadır.

Bu miktardaki emekli aylığı, emekli aylığı olmaktan çok, sosyal yardım görünümündedir.

 • BAĞKUR ve SGK’dan emekli olan diş hekimlerinin aylıkları, kamudan emekli olan meslektaşlarının emekli aylıkları seviyesine getirilmelidir.
 • Akademik mesleklere BAĞKUR içinde ayrı bir kategori oluşturulmalı ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
 • Ülkemizde yaşanan ekonomik krizde, halkımızın sağlık hizmetlerine ulaşımında KDV %1’e indirilmelidir.
 • Özel sağlık kuruluşlarına, dışardan sermayenin girişine karşıyız ve karşı olmaya da devam edeceğiz.
 • Sermayenin kontrolündeki özel sağlık kuruluşlarında, diş hekimlerinin işçileştirilmesine karşı olmaya devam edeceğiz.
 • Ülkemizde yaşanan sağlıkta şiddet vakalarına karşı, yasal önlemlerin titizlikle uygulanmasını yakın takibe devam edeceğiz.
 • Dişhekimlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları şiddet, mobbing vb. gibi mesleğimizi ve meslektaşlarımızı ilgilendiren pek çok sorunla mücadele etmeye devam edeceğiz.
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında tüm diş hekimlerinin ağız ve diş hizmeti sunumunda bilgilerini güncellemeye ve halkımızın nitelikli ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşmasını sağlamaya devam edeceğiz.

Tüm vatandaşlarımızın ‘Toplum Ağız  Diş Sağlığı Haftası’nı,  meslektaşlarımızın   ‘22 Kasım Dişhekimliği Günü’nü  kutluyoruz.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.