Barut:Halkın borcu artıyor, bankaların kârı uçuyor

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, bankalara bireysel kredi borcu bulunan vatandaş sayısının son bir yılda 2 milyonluk artışla 36 milyon 671...

Barut:Halkın borcu artıyor, bankaların kârı uçuyor
Yayınlama: 02.12.2022
A+
A-

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, bankalara bireysel kredi borcu bulunan vatandaş sayısının son bir yılda 2 milyonluk artışla 36 milyon 671 bin kişiye çıktığını, bankacılık sektörünün Ocak-Ekim dönemi net kârının ise geçen yıl aynı döneme göre yüzde 408 artışla 335 milyar 918 milyon liraya yükseldiğini söyledi. Halkı borç batağına düşüren AKP’nin rant ve sermayeye çalıştığını belirten Barut, “AKP’nin soygun düzeninin resmidir bu durum. Ülke ekonomisini batırıp halkın yaşamını zindana çeviren, sadece sermaye ve rantı düşünen bu zalimlerden mutlaka kurtulacağız” dedi.

 “HALKI DEĞİL RANTI DÜŞÜNÜYORLAR”

AKP’nin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle esnafından çiftçisine, emeklisinden işçisine toplumun tüm kesimlerinin kan ağladığına dikkat çeken Ayhan Barut, “Açlık, yoksulluk ve sefalet içinde kıvranan halkımız çözüm bulunması için feryat ediyor. AKP duyuyor mu bu feryadı? Elbette hayır! Açıklanan veriler de gösteriyor ki, AKP halkı değil yandaşı, sermayeyi, rantı ve bankaları düşünüyor” diye konuştu.

BORÇ KATLANDI, BANKALARIN KÂRI KANATLANDI”

Halkın düştüğü durumu yansıtan ekonomik verileri değerlendiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“AKP sayesinde borç batağına saplanan yurttaşlarımızın bankalara ve finans şirketlerine olan borcu son 6 ayda 313 milyar lira artarak toplamda 1 trilyon 425 milyar liraya çıktı. Bankalara bireysel kredi borcu bulunan vatandaş sayısı son bir yılda 2 milyon kişi artarak 36 milyon 671 bin kişiye yükseldi. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise son bir yılda 463 bin adet artarak 23 milyon 592 bine fırladı. Oysa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Ekim ayı verilerine göre, sektörün Ocak-Ekim dönemi net karı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 408 artarak 335 milyar 918 milyon liraya yükseldi. Sektörün Ekim ayında net karı ise yıllık yüzde 443 artışla 49 milyar 748 milyon TL olarak gerçekleşti. AKP’nin soygun düzeninin resmidir bunlar. Ülke ekonomisini batırıp halkın yaşamını zindana çeviren, sadece sermaye ve rantı düşünen bu zalimlerden mutlaka kurtulacağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.