Barut, yangın söndürme helikopterlerini sordu

Barut, yangın söndürme  helikopterlerini sordu
Yayınlama: 26.09.2022
A+
A-

 

 

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Rusya’dan orman yangınlarında kullanılmak üzere kiralanan helikopterlerin Antalya’daki yangınlarda kullanılamadığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Rusya’dan kiralanan helikopterlerin sözleşme bittiği ve şirketlere ödeme yapılmadığı gerekçesiyle görev emrine rağmen yangın söndürme çalışmalarına katılmadığı iddialarını anımsatan Barut, “Gerekçe ne olursa olsun ciğerlerimiz yanarken yangın söndürme helikopterlerini kullanamayanlar bu işin sorumlusudur. Hesap vermeliler” dedi.

Konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Ayhan Barut, “Ülkemizde maalesef her yıl orman yangınları nedeniyle büyük acılar yaşıyoruz. Yangın dönemlerinde ne yazık ki söndürme ekiplerimizin olağanüstü gayret ve mücadelesine rağmen bazı eksikliklerin yaşandığı da bir gerçek. Ancak son günlerde basın ve yayın kuruluşlarının gündeme getirdiği vahim iddialar söz konusu. Bunlardan birisi de Rusya’dan kiralanan yangın söndürme helikopterleriyle ilgili olandır” dedi.

Yangınla mücadelede Rusya’dan kiralanan helikopterlerin neden kullanılmadığını sorgulayan Barut, şunları kaydetti: “Toplam 5 ton su taşıma kapasitesi ile en güçlü yangın söndürme hava araçları arasında yer alan bu helikopterleri Orman Genel Müdürlüğü (OGM) kiralamıştı. İddiaya göre Fethiye-Manavgat-Kumluca da konuşlanan 4 Rus helikopteri geçen günlerde Antalya’daki yangınla mücadeleye katılmadı. Rusya’dan kiralanan helikopterlerin pilotlarının görev emrine rağmen ‘Uçmuyoruz’ yanıtı verdikleri söyleniyor. Söz konusu şirketlerin sözleşmelerinin sona erdiği, ödeme yapılmadığı, Rusya’ya uygulanan ambargo nedeniyle şirketlerin hesabına bloke konulduğu gibi gerekçeler sıralansa da gerçek olan şu ki ciğerlerimiz yanarken bu helikopterler kullanılamadı. Burada birincil sorumluluğun ormanlar yanarken kiralanan helikopterlerin uçmasını sağlayamayan Orman Genel Müdürlüğü ve bakanlıkta olduğu unutulmamalıdır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.