“Barınma sorunu çözüm bekliyor”

(HABER MERKEZİ)-TOROS- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, milyonlarca üniversite öğrencisinin yaşadığı barınma sorununa etkin çözüm bulunması için yasal düzenleme çağrısı yaptı. Tercih...

“Barınma sorunu çözüm bekliyor”
Yayınlama: 20.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, milyonlarca üniversite öğrencisinin yaşadığı barınma sorununa etkin çözüm bulunması için yasal düzenleme çağrısı yaptı. Tercih sonrası üniversiteye yerleşen öğrencilerin yeterli sayıda öğrenci yurdu bulunmadığı için çok ciddi anlamda barınma sorunu yaşadığını aktaran Barut, özel yurt ücretleri ile ev kiralarına yapılan fahiş zamların da sorunu derinleştirdiğini ifade etti.

ÖĞRENCİ EVLERİNDEN SESLENDİ

Adana’da Çukurova Belediye Başkanı CHP’li Soner Çetin’in girişimleriyle yaptırılan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği 530 kişilik Atatürk Kız ve Erkek Öğrenci Evleri’nde incelemelerde bulunan Ayhan Barut, iktidarı öğrenciler için harekete geçmeye çağırdı. Türkiye’nin dört bir tarafında gereksinim olmamasına karşın çok sayıda üniversite açıldığını ancak yeterli sayıda yurt yapılmadığını bildiren Barut, öğrencilerin barınma sorunlarına mutlaka çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

“YETERLİ YURT YOK”

Çukurova Belediyesi Atatürk Kız ve Erkek Öğrenci Evleri sorumlularından bilgi alan Ayhan Barut, “Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından farklı illerdeki üniversitelere yerleşen öğrencilerimizi bir telaş sardı. Çünkü geçmiş yıllarda yaşandığı gibi bu yıl yine öğrenciler açısından endişeye neden oluyor. İktidar memleketin her yerinde pıtrak gibi üniversite açarken aynı oranda yurt yapmadı. Bu konuyla ilgili mağduriyet sürüyor” dedi.

YASAL DÜZENLEME ÇAĞRISI

Ekonomik kriz ve fahiş zamlar nedeniyle üniversite öğrencilerinin de büyük sorunlarla boğuştuğunu dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Yeterli sayıda kamuya ait öğrenci yurdu olmadığı için öğrencilerimiz ve aileleri, özel yurt ücretlerinin ve ev kiralarının fahiş oranda artması nedeniyle de mağdur oldu, sahipsiz bırakıldı. Yurt ve ev kiraları ortada, çocuklarını üniversiteye gönderen aileler sıkıntıda. Hal böyle olunca iktidarın yapması gereken asli görevi de halkın belediyeleri yani CHP’li belediyelerimiz üstlendi. Belediyelerimiz kalacak yer sorunu yaşayan öğrenciler için seferberlik başlattı. Hizmet binaları, yurtlar, lojmanlar ve misafirhaneler öğrencilerimiz için hazır, yeni dönemde öğrencilerini bekliyor. İktidara çağrı yapıyoruz. Öğrencilerimizi mağdur etmeyin. Meclis’te yasal düzenleme yapalım. Bu konuyla ilgili verdiğimiz kanun tekliflerini işleme alın. Üniversite öğrencilerimizin barınma ve yurt sorununa kesin ve kalıcı çözüm bulalım. Özel öğrenci yurtları ve ev kiralarındaki fahiş artışa da çare üretelim. Eğer yapamıyorsanız bırakın gidin, zaten yapamıyorsunuz, iktidara gelecek olanlar bu soruna kökten çözüm bulacak.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.