Güncel

Akay’ın Seyhan kırsalına desteği devam ediyor

    (HABER MERKEZİ)-TOROS-Üretim odaklı yönetim anlayışıyla kırsal bölgeleri kalkındırma hedefiyle kurulan Seyhan Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisi’nin gerçekleştirilen sekizinci yürütme kurulu toplantısında. kırsal bölgelerdeki tarımsal üretimin nasıl artırılabileceğine yönelik..

Akay’ın Seyhan kırsalına desteği devam ediyor

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Üretim odaklı yönetim anlayışıyla kırsal bölgeleri kalkındırma hedefiyle kurulan Seyhan Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Meclisi’nin gerçekleştirilen sekizinci yürütme kurulu toplantısında. kırsal bölgelerdeki tarımsal üretimin nasıl artırılabileceğine yönelik önemli kararlar alındı.

TEKNOLOJİNİN TARIMSAL ÜRETİMDE KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILACAK

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yürütme kurulunu oluşturan akademisyenler, muhtarlar ve tarım paydaşlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, inovatif uygulamaların tarımsal üretime etkileriyle ilgili bir sunum yapıldı. Uydu, drone, cep telefonu gibi teknolojik cihazlar ve yazılımların kullanıldığı tarımsal üretim örnekleri masaya yatırıldı.

TARIMSAL ÜRETİMDE ÇAĞI YAKALAYAN ÇALIŞMALAR

Seyhan kırsalında tarımsal üretim yapan çiftçilerin teknolojik ve inovatif uygulamaları kullanımının yaygınlaştırılmasının önemi konusunda fikir birliğine varıldı. Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde tarımsal üretimde kullanılmak üzere tasarlanıp, deneme uçuşlarına başlanan drone ile ilgili bilgiler veren Başkan Akay, Seyhan Belediyesi’nin tarımsal üretimde çağı yakalayan, bilimsel çalışmalarının yanı sıra toprak ve su kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalarından kesitler aktardı.

SEYHAN’IN TARIMSAL ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Seyhan kırsalını geliştirmeye yönelik çalışmaların ve kaynakların amacına uygun olarak planlanabilmesi amacıyla, geniş kapsamlı, kırsal bölgelerin demografik ve sosyo-ekonomik yapısını,  tarımsal üretimin durumunu analiz edip, durum tespiti yapmaya yönelik bir envanter çalışması yapılması ve bu çalışma sonucunda izlenecek yol haritasının belirlenmesi de kararlaştırıldı.

KIRSAL KALKINMAYI SAĞLAMAK İÇİN DOĞRU VERİYE İHTİYAÇ VAR

Kırsal kalkınmayı gerçekleştirebilmek için doğru verilere sahip olunması gerektiğini belirten Başkan Akay, “Verileri iyi toplamalı ve analiz etmeliyiz. Bu veriler hem köyden kente göçü önlemek hem de tarımsal üretimi ve verimi artırma konusunda çok önemli bir işleve sahip olacak” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL