Otomobil üretiminde maliyet 10 yılda 3 kat arttı!

(HABER MERKEZİ)-TOROS- 200'den fazla yedek parça markasının ana distribütörlüğünü yapan MOTOR AŞİN, artan otomobil fiyatlarının temel sebeplerine ve otomotiv endüstrisinin geleceğine ışık tutan açıklamalarda bulundu....

Otomobil üretiminde maliyet 10 yılda 3 kat arttı!
Yayınlama: 05.07.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS- 200’den fazla yedek parça markasının ana distribütörlüğünü yapan MOTOR AŞİN, artan otomobil fiyatlarının temel sebeplerine ve otomotiv endüstrisinin geleceğine ışık tutan açıklamalarda bulundu. Tedarik zincirinde büyük problemlere neden olan ham madde krizinin, artık pandemi şartlarından bağımsız şekilde yön aldığı belirtilirken, kök sebebin ham maddeyi elinde tutan ülkelerin stratejik beklentileri ve dünya ülkeleriyle olan ticari ilişkileri olduğu ifade edildi. “Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya kadar uzanan uzun bir tedarik zincirimiz var. Yükselen lojistik ve enerji maliyetlerine ham madde krizi de eklenince yedek parçada maliyet sadece 1 yılda yüzde 100’den fazla artış gösterdi.” tespitini yapan MOTOR AŞİN CEO’su Saim Aşçı, “10 yıl içinde fiyatı ortalama 40 Bin Euro olan premium bir otomobilin bugün üretim maliyeti 60 bin Euro’yu geçmiş vaziyette. Ayrıca 4-6 bin Euro olan standart bir otomobilde ise maliyet 8-12 bin Euro seviyelerine çıktı. Geleceğe yön veren elektrikli araçların kritik elemanı bataryalara da bu kriz sıçradığı takdirde, önümüzdeki 5 yıl içinde bir otomobilin üretim maliyeti 2.5-3 kat artarak 40-50 bin Euro’yu bulacaktır.” dedi.

Türkiye otomotiv ve ticari araç pazarında, yedek parça ve satış sonrası sektöründe 50 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren MOTOR AŞİN, otomobil fiyatlarında yaşanan artışların temel sebeplerini ve öngörülerini sektörle paylaştı. Nihai tüketici için her geçen gün satın alması daha da zorlu hale gelen otomobillerin işlevsellik, güvenlik, verimlilik ve teknoloji disiplinlerinde 10 yılda büyük bir gelişme gösterdiği, ancak karşılığında üretim maliyetlerinin de katlanarak arttığı dile getirildi.

Avrupa’da otomobil fiyatları 10 yılda yüzde 15-20, Türkiye’de yüzde 500 arttı

Elektriklileşmeyle üretim maliyeti katlanarak artacak

Dünya çapında alınan politik kararların direkt olarak otomotive ve tüketiciye etki edeceğini kaydeden Aşçı, “Geleceğe yön veren elektrikli araçların kritik elemanı bataryalara da bu kriz sıçradığı takdirde, önümüzdeki 5 yıl içinde bir otomobilin üretim maliyeti 2.5 – 3 kat artarak 40-50 bin Euro’yu bulacaktır. Bu süreçte ekonomik otomobil üretimini B planı olarak kullanacak üreticiler olası bir kriz riskini bertaraf edebilir. Otomobilden daha pratik, daha uygun fiyatlı mikro otomobiller ve yeni mobilite çözümleri de endüstriyi dönüştürebilir.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.