Mevsimsel alerjilere karşı Anadolu propolisi

(İHA) - Mevsim değişikliklerinin özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş aylarında, birçok insanın mevsimsel alerjileriyle başa çıkmasını zorlaştırdığını belirten uzman isimler, mevsimsel alerjilere karşı Anadolu...

Mevsimsel alerjilere karşı Anadolu propolisi
Yayınlama: 27.08.2023
A+
A-

(İHA) – Mevsim değişikliklerinin özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş aylarında, birçok insanın mevsimsel alerjileriyle başa çıkmasını zorlaştırdığını belirten uzman isimler, mevsimsel alerjilere karşı Anadolu propolisini önerisinde bulundu.
Mevsimsel alerjiler, polenler gibi belirli alerjenlerin neden olduğu semptomlar nisan-eylül ayları arasında görülür ve burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, göğüste sıkışıklık hissi gibi yaygın alerjik semptomların görüldüğü bir tablo ile karakterizedir. Antihistaminik özellik taşıyan bazı biyoaktif bileşenler, alerjen ile karşılaşılan durumlarda açığa çıkan histamini baskılamaya yardımcı olur. Histaminin baskılanması, alerji kaynaklı oluşan iltihap, kaşıntı, ödem, hapşırık, burun akıntısı, nefes darlığı ve deri döküntülerinin daha hızlı bir şekilde giderilmesine destek olur. Yapılan pek çok bilimsel araştırmada, propolisin içeriğinde bulunan değerli fenolik ve flavonoidlerden özellikle kuersetinin ise doğal antihistaminik etkiye sahip olduğunu ifade edildi.

“Propolis, mevsimsel alerji semptomlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor”
2017 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada propolis desteğinin akut rinit ve soğuk algınlığına olan etkisi incelendiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, “Çalışmaya 2-12 yaşlarında akut rinit ve soğuk algınlığı bulunan 40 çocuk hasta katılmıştır. Propolisli burun spreyi ile 7 gün boyunca günde 3 kez uygulanmış, başlangıç 1. gün ve son 7. gün arasında iyileşme ve yaşam kalitesindeki değişim karşılaştırılmıştır. Uygulanan propolis desteğinin 4. gün itibariyle semptomlarda düzelme sağladığı görülmüştür. Ayrıca 7 gün sonra, akut rinitte görülen burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, öksürük krizleri, boğazda kaşıntı gibi semptomlarda da azalma tespit edilmiştir. Araştırmacılara göre, çocuklarda akut rinit ve soğuk algınlığı semptomlarının iyileşmesine propolisli burun spreyinin yardımcı olabileceği ve bu hastalığın mevcut tedavisine de destek olarak eklenebileceği bildirilmiştir” dedi.

“Mevsimsel geçiş dönemlerinde sık görülen enfeksiyonlara karşı doğal olarak etkili”
Arı Ürünleri Uzmanı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise “Mevsim geçişlerinde sık görülen hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE) semptomların rahatlatmaya yönelik olarak propolis takviyesinin etkinliği bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. 2021 yılında İtalya’da yapılan ve 8 hafta süren randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir klinik çalışmada, propolis ekstraktının hafif üst solunum yolu enfeksiyonu algılayan 122 sağlıklı yetişkin üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan 58 kişiye toplam polifenol içeriği 15 mg/ml olan propolisli sprey, beş gün boyunca günde üç kez 2-4 puff olmak üzere ağız içine uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan 64 kişi ise hiç propolis takviyesi almamıştır. 3. günde, deney grubundaki propolis alan katılımcıların yüzde 83’ünde semptomlarda gerileme görülürken, kontrol grubundaki hiç propolis almayan katılımcıların yüzde 72’sinde en az bir semptom kalmıştır. Sonuç olarak; hem bakteriyel hem de viral kaynaklı hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarında semptomları azaltmak amacıyla, medikal tedaviye ek olarak propolis takviyesi kullanılabilir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.