Mersin’de Trafik Parkı’nda sona gelindi

(İHA) - Mersin Büyükşehir Belediyesinin bir süredir Marina Kavşağının kuzeybatısında yapımını sürdürdüğü Trafik Parkı’nda sona gelindiği bildirildi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Etüt ve Projeler, Park...

Mersin’de Trafik Parkı’nda sona gelindi
Yayınlama: 28.08.2023
A+
A-

(İHA) – Mersin Büyükşehir Belediyesinin bir süredir Marina Kavşağının kuzeybatısında yapımını sürdürdüğü Trafik Parkı’nda sona gelindiği bildirildi.
Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Etüt ve Projeler, Park ve Bahçeler ile Fen İşleri Dairesi Başkanlığı birimlerinin proje ve yapımını üstlendiği Trafik Parkı, kısa süre sonra açılacak. Parkta hem vatandaşlar hem de çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği birçok farklı seçenek bulunuyor. Okuma Salonunun karşısında bulunan 450 metrekarelik alanda farklı boyutlarda yapılan çim tepeler ise açık alanda okuma keyfi sunarken, çocukların oyun oynayabileceği bir alan özelliği de gösteriyor. 8’in üzerinde farklı ağaç ve 12’nin üzerinde farklı tür bitki grubu dikilerek, eski haline nazaran yeşil alan oranı yüzde 20 artırılan parkın yeşillik oranı yüzde 60 oldu. Parkta bulunan kooperatif markette yöresel ürünler satışa sunulacak ve 11 satış biriminde farklı ürünler satılacak. Ayrıca vatandaşların dinlenip yemek yiyebileceği bir de self servis kafe yer alıyor.

“Trafik Parkı, yaklaşık 12 bin metrekare alan üzerine kurulu”
Park ve Bahçeler Dairesinde görev yapan inşaat yüksek mühendisi Doğu Çakmak, projenin teknik detaylarıyla ilgili bilgi vererek, “Trafik Parkı; Marina Kavşağının kuzeybatısında çok işlek ve değerli bir lokasyonda, yaklaşık 12 bin metrekare alan üzerine kurulu. Eski haline kıyasla yeşil alan miktarında yüzde 20’lik bir artış yapılarak, yüzde 60’a çıkartıldı. Trafik Parkı’nda 20 farklı bitki türü bulunmakta ve tam otomatik sulama sistemiyle uzaktan kontrollü sulanarak, su tasarrufunda da maksimum fayda sağlanmaktadır” dedi.
Eğlence alanlarının dışında, vatandaşların alışveriş yapabilecekleri satış birimlerinin de olacağını kaydeden Çakmak, “Park bünyesinde üretici kadınların yöresel ürünlerinin satılacağı kooperatif market, çeşitli ürünlerin sunulacağı 11 satış birimi, self servis olarak düşünülmüş bir kafe ve bir de okuma salonu bulunuyor” diye konuştu.

“Hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için 5 adet mini golf sahası”
Park içerisinde çocukların eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir eğlence amaçlı trafik parkuru bulunduğunu ve bu parkurda çocukların akülü arabalarını, bisikletlerini ve scooterlarını rahatlıkla kullanabileceğini söyleyen Çakmak, “Park bünyesinde yaklaşık 1400 metrekarelik alan içerisinde hem eğlence hem de spor amaçlı 5 mini golf sahası, masa satrançları, yer satrancı ve açık hava masa tenisi yer almaktadır. Parkurun batısında ise ailelerin çocuklarını rahatça izleyebilecekleri bir alan oluşturuldu. Burada oturma birimleri de mevcut” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de ilk defa bu kadar fonksiyonun olduğu bir park yapıldı”
Okuma salonunun karşısına yapılan çim tepeler hakkında da bilgi veren Çakmak, “Çim tepeleri hem okuma salonundaki kullanıcılara hem de çocuklara hitap ediyor. Okuma Salonu kullanıcıları bu alanda, açık hava okuma etkinliği gibi birçok etkinlik yapabilecek. Çocuklar da eğlenceli vakit geçirecek. Mersin’de ilk defa 12 bin metrekarelik bir alanda, bu kadar fonksiyonun olduğu bir park yapıldı” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.