Çukurova Belediyesi’nden öğrencilere psikoterapi hizmeti

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Çukurova Belediyesi’nden hafta sonu üniversite sınavına girecek olan öğrencilere, sınava motive olmaları ve stres kaygı durumlarını aşabilmeleri için psikoterapi brifingi düzenlendi. Hayatlarının en önemli...

Çukurova Belediyesi’nden öğrencilere psikoterapi hizmeti
Yayınlama: 14.06.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Çukurova Belediyesi’nden hafta sonu üniversite sınavına girecek olan öğrencilere, sınava motive olmaları ve stres kaygı durumlarını aşabilmeleri için psikoterapi brifingi düzenlendi. Hayatlarının en önemli sınavlarından birisini verecek olan gençlerin, endişe ve kaygılarına ortak olan Çukurova Belediyesi, Atatürk Kadın Yaşam Köyü’nde bulunan Gençlik Merkezi’nde, psikoterapist Egemen Hanımoğlu ile üniversite adaylarını buluşturdu. Sınav öncesi ve sınav anında ne yapmaları gerektiği, imtihan günü kaygılarını nasıl üstesinden gelecekleri konusunda öğrencilere bilgiler aktarılırken, endişe ve kaygılarını nasıl kontrol altına alıp başarılı bir sınav günü yaşayabileceklerinin formülleri anlatıldı.

Sınavlara hazırlık adaylar için zorlu bir süreç. Sınav tarihleri yaklaştıkça bazı adaylarda sınav kaygısı artarken, yüksek kaygı fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Hafta sonu gerçekleşecek olan Üniversite sınavları öncesi, gençlerin yanında olmak isteyen Çukurova Belediyesi, adayların en iyi şekilde bir sınav günü yaşamaları için çalışmalarını sürdürüyor.

Çukurova Üniversitesi ile Çukurova Belediyesi arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde, Atatürk Kadın Yaşam Köyü’nde bulunan Kütüphane ve Gençlik Merkezi’nde, üniversite adayları için “Sınav öncesinde ne yapılmalı, nelere dikkat edilmeli ve sınav kaygısı” konulu söyleşi düzenlendi. Tesisler Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğe konuşması olarak katılan, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Psikoterapist Doktor Egemen Hanımoğlu, öğrencilerle keyifli ve eğitici bir söyleşi gerçekleştirdi.

Gençlik Merkezi’ni dolduran çok sayıdaki adayların sorularıyla terleyen, endişe ve kaygıları dağıtmak için formüller veren öğretim üyesi Doktor Hanımoğlu, Çukurova Belediyesi’nin öğrenciler için böyle faydalı bir söyleşi gerçekleştirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Sınav Kaygısının tanımını açıklayan Egemen Hanımoğlu, “Öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Bildiğiniz halde soruları anlamıyorsanız, soruları yapamıyorsanız, eliniz ayağınız titriyorsa, ağzınız kuruyorsanız, başaramayacağınızı sanıyor dünyanın sonunun geldiğini düşünüyorsanız biz buna kaygı diyoruz” açıklamasını yaparak kaygının aslında iyi bir refleks olduğunu, insanı harekete geçirecek bir davranış olduğunu söyledi.

Kaygıyı ders çalışan, yıl boyunca emek veren insanların yaşadığına dikkat çeken Dr. Egemen Hanımoğlu, “Orta düzeydeki kaygı normal bir şeydir. Aşırı kaygıdan dolayı okuduğunuzu anlayamaz, kalem oynatamayacak durumda olamayabiliriz. Peki yüksek düzeyde ki kaygı için ne yapmamız gerekli, Kaygıyla baş etmenin en iyi yolu onu bastırmaya çalışmak yerine, varlığını kabul edip anlamaya çalışmaktır. Çünkü “kaygılanmamalıyım” dediğinizde daha çok kaygılanma olasılığınız yüksektir. Bunun yerine “Evet kaygılanıyorum. Bunun için ne yapabilirim?” diyebilirsiniz diyerek adaylara ne yapmaları gerektiğini anlattı.

Öğrencilerin dikkatle dinlediği kaygı konulu dikkat edilmesi gereken konuların altının çizen Hanımoğlu, “Birinci olarak sınavdan önce, sınava iyi hazırlanmış olarak girilmeli, uykusuz ve aç olunmamalı, sınav yerine zamanından biraz önce gidilmeli, acele edilmemeli, sınavdan önce gevşemeye çalışılmalıdır. İkincisi sınav sırasında; kendi kendinize başaramayacağım, sorular zor olacak, bilmediğim konular çıkacak gibi iç konuşmaları asla yapmayın. Bu var olan kaygınızı paniğe dönüştürecektir. Eğer aşırı bir kaygıya kapılmışsanız bir iki dakika sınavı bırakıp yapacağınız nefes

egzersizi ile rahatlamaya çalışın. Sınav başladığı an soruları dikkatlice okuyun, zamanınızı doğru ayarlayın. Rahatlamak için arada bir oturma pozisyonunuzu değiştirin, heyecanlanıp soruyu çözemediğiniz an sorunun yanına işaret koyarak o soruyu geçin. Sınavdan sizden önce çıkanları gördüğünüzde endişelenmeyin son dakikaya kadar zamanınızı kullanın” diyerek uyarılarda bulundu.

Söyleşinin ikinci bölümü soru cevap şeklinde gerçekleşirken, endişe anlarıyla ilgili olarak sorulan sık soruya, nefes alma egzersizlerinin taktiklerini anlatarak cevap veren Egemen Hanımoğlu, “Gevşeme egzersizleri, Kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışmak, Düşünceleri durdurma tekniği, Dikkatini başka noktalara odaklama tekniği kullanılabilecek başa çıkma yollarıdır” açıklamasıyla, çok sayıda ki benzer soruya yanıt vermeye çalıştı. Gelecek yaşamları için ter döken, hayatlarına yön verecek sınavlara hazırlanan Çukurovalı öğrenciler, her fırsatta yanlarında olan ve belediyenin tüm imkanlarını, kütüphane, gençlik merkezi gibi alanları kendilerine açan Başkan Soner Çetin’e teşekkür ederek, şimdide üniversiteyle iş birliği içinde sınav öncesi faydalı bir söyleşi imkânı oluşturduğu için memnuniyetlerini dile getirdiler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.