Çiftçi Doğaç “Zor şartlarda sulamamızı yapıyoruz”

Coğrafi İşaretli Tufanbeyli Fasulyesi eken çiftçilerin zorlu mücadelesi (İHA) - Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde coğrafi işaret alınan fasulye eken çiftçiler, bu yıl havaların sıcak gitmesi sebebiyle birden...

Çiftçi Doğaç “Zor şartlarda sulamamızı yapıyoruz”
Yayınlama: 25.08.2023
A+
A-

Coğrafi İşaretli Tufanbeyli Fasulyesi eken çiftçilerin zorlu mücadelesi

(İHA) – Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde coğrafi işaret alınan fasulye eken çiftçiler, bu yıl havaların sıcak gitmesi sebebiyle birden fazla sulama yaptığı için zorlanıyor.

Sıcakların 45 dereceyi gördüğü Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar bu yıl coğrafi işaretini alan Tufanbeyli Fasulyesini yetiştirmekte güçlük çekiyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşlar hasadı yaklaşan fasulyeli bir değil haftada bir kaç kez sulamak zorunda kalıyor.

Tarlalar sıcaktan kurumasın diye sıcağın alnında tarlalarını suluyorlar

Çiftçi Hüseyin Doğaç “Zor şartlarda sulamamızı yapıyoruz. Tescilli Tufanbeyli Fasulyemizi ve pancarımızı, nohudumuzu suluyoruz. 300 dönüme yakın pancar ve nohut, 100 dönüme yakın fasulyemizle sıcak ve depremlerle uğraşırken üretime devam etmeye çalışıyoruz. Sulama şartları ve maliyetleri ile biraz zorlanıyoruz. Sıcaklar aşırı fazla bizler sulamaya devam ediyoruz ağır şartlarda işimizi ekmeğimizi kazanıyoruz” dedi. Tufanbeyli’de 10 bin dekar ekili fasulye hasat zamanını bekliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.