CHP’li Barut: “Eğitimi hedef alanlara boyun eğmeyeceğiz”

Ayhan Barut, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Milli Eğitim Akademisi yasa teklifine Meclis’te tepki gösterdi.

Yayınlama: 10.07.2024
A+
A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis’te Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Milli Eğitim Akademisi yasa teklifine tepki gösterdi.

AKP iktidarının karanlık zihniyetini ülkeye hakim kılmaya çalıştığını anlatan Barut, “Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Milli Eğitim Akademisi dayatmasına, eğitimin gericileştirilmesine ve eğitim emekçilerinin haklarının gaspına karşı teslim olmayacağız, boyun eğmeyeceğiz” dedi.

“AMAÇLARI KARANLIĞIN HAKİM OLMASI”

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Milli Eğitim Akademisi ile ilgili yasa teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “AKP iktidarı Cumhuriyetimizin ayarlarıyla oynamayı sürdürüyor. Laik, bilimsel, çağdaş, parasız ve eşit eğitim taleplerine kulak tıkayan iktidarın, eğitimi gericileştirmeye dönük müfredat değişikliklerine gitmesi kimseyi şaşırtmıyor. Çünkü bunların amacı aydınlık bir gelecek değil, karanlık zihniyetlerinin ülkeye hakim olmasıdır” diye konuştu.

“YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN”

Kamuoyunda oluşan haklı tepkilere ve eğitim paydaşlarının itirazlarına kulak vermeyen iktidara tepkisini sürdüren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Bütün itirazlara rağmen Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Milli Eğitim Akademisi’ne yönelik düzenlemeden geri adım atmıyorlar. Tepkileri de dikkate almıyorlar. Eğitim sisteminin geleceği için, eğitim emekçilerinin haklarını ve taleplerini göz ardı eden bu yasal düzenleme teklifinin geri çekilmesini istiyoruz. Kimseye danışılmadan, konunun tarafları ve uzmanların görüşlerini almadan hazırlanan bu düzenleme sakıncalarla doludur. Eğitimi ve eğitim emekçilerini, öğrencilerimizi hedef alanların oyunlarına boyun eğmeyeceğiz!”

Kaynak: Ayhan Barut/Haber Bülteni

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.