14 maddede anne sütünün ve emzirmenin faydaları

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Yeni doğan bebeğin ilk 6 ay boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü, aynı zamanda anne ile bebek arasındaki özel ilişkinin kurulmasında rol oynayan mucizevi...

14 maddede anne sütünün ve emzirmenin faydaları
Yayınlama: 08.08.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Yeni doğan bebeğin ilk 6 ay boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü, aynı zamanda anne ile bebek arasındaki özel ilişkinin kurulmasında rol oynayan mucizevi bir besin…

Anne sütünün ve emzirmenin hem bebeğin hem de annenin sağlığı için birçok önemli göreve sahip olduğunu belirten Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır İçerenköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Türkoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni doğan bebekler için en doğal, en temiz, en ucuz, en kolay ulaşılabilir ve en faydalı besin şüphesiz ki anne sütü… Her bebeğin ilk 6 ay boyunca D ve K vitamini hariç tüm gereksinimini karşılayan anne sütünün %88’i sudan oluşuyor ve bu süreçte bebeğe su dahil hiçbir ek besinin verilmemesi önem taşıyor. Altıncı aydan sonra ise uygun ek besinlere başlanması ve emzirmenin 2 yaşına kadar devam edilmesi gerekiyor.

DOĞUMDAN SONRA EMZİRME GECİKTİRİLMEMELİ

Doğumdan sonra anne ile bebeğin en kısa sürede emzirme için bir araya getirilmesin gerektiğini söyleyen Bayındır İçerenköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Türkoğlu, “Emzirmeye vajinal yolla olan doğumlarda, göbek klemplendikten hemen sonra başlanabilir. Sezaryen doğumlarda ise anne ve bebeğin bir araya gelmelerinin bir saatten fazla geciktirilmemesi gerekiyor” dedi.

ANNE SÜTÜ ENFEKSİYONLARDAN KORUYOR

Her annenin sütünün bebeğine özel olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, “İlk gelen süt kolostrum, halk arasında ilk ağız sütü olarak biliniyor. Miktarı az, kıvamı yoğun, ve sarı renkli oluyor. Midesi kiraz kadar olan yenidoğan bebek için kolostrumun her damlası çok kıymetli. Bebeği besleyici özelliklerinin yanında enfeksiyonlardan da koruyor. Bağırsak hareketlerini uyarıyor, mekonyum dediğimiz koyu ve yapışkan ilk kakanın atılımını kolaylaştırıyor, dolaylı olarak sarılık riskini azaltıyor” diyerek anne sütünün önemine dikkat çekti.

14 MADDEDE ANNE SÜTÜNÜN VE EMZİRMENİN FAYDALARI

Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, anne sütünün, anne ve bebek sağlığı için önemini şöyle sıraladı:

1) Bağışıklığı güçlendirdiği gibi, zatürre, orta kulak iltihabı, menenjit, ishal gibi hastalıkların görülme sıklığı anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülüyor.

2) Sindirimi kolay olduğundan gaz sancıları, kabızlık ve ishal gibi durumlar daha az görülüyor.

3) Bebeğin beyninin daha iyi gelişmesini sağlıyor.

4) Bebek için ağrı kesici, sakinleştirici ve rahatlatıcı etki taşıyor.

5) Bebeği astım ve bazı alerjik hastalıklardan koruyor.

6) Şişmanlık riskini azaltıyor.

7) Şeker hastalığından ve bazı bağırsak hastalıklarından koruyor.

8) Bazı kanser türlerine karşı koruyor.

9) Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileri yaşlarda damar sertliği ve hipertansiyon gelişimi daha az oluyor.

10) Doğumdan sonra emzirmenin erken dönemde başlanması annenin doğum sonrası kanama miktarını azaltıyor, dolaylı olarak kansızlık görülme riskini düşürüyor.

11) Rahmin eski haline dönmesini kolaylaştırıyor.

12) Emzirme sırasında harcanan enerji ile vücudun yağ dokusu azalarak annenin doğum öncesi vücut ağırlığına ulaşması kolaylaşıyor.

13) Meme kanserine ve yumurtalık kanserine karşı koruyor.

14) Özgüveni artırıyor ayrıca annelik depresyonu daha az görülüyor.

DOĞRU EMZİRME TEKNİĞİNE DİKKAT!

Hem anne, hem de bebek için doğru emzirme tekniği ile emzirmenin önemini vurgulayan Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, “Doğru emzirme tekniği bebeğin memeyi rahat kavrayabilmesini ve kolay emmesini sağlıyor. Aynı zamanda anneyi de memelerde süt birikmesi, mastit ve meme başı çatlaklarından koruyor” diyerek emzirme sırasında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

“İlk olarak emzirme öncesinde eller yıkanmalıdır. Anne arkasına yaslanmalı ve rahat bir pozisyonda olmalıdır. Bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda olmalı, burnu ise meme başı hizasında olmalıdır. Bebeğin karnı anne karnına yaslanmalıdır. Anne dört parmak ile alttan memeyi kavrayarak, baş parmağı üstte kalacak şekilde bebeğin burnunu açık tutmaya yardımcı olmalıdır. Bebeğe sadece meme başı değil, meme başının etrafındaki kahverengi alan da kavratılmalıdır”

BEBEĞİNİZİN HER AĞLAMASI AÇ OLDUĞUNU GÖSTERMİYOR

Bebek ağlayınca annelerin sütlerinin yetmediği endişesine kapılarak, erken mama ve ek besine başladığını belirten Uzm. Dr. Özlem Türkoğlu, “Bebeğin her ağlaması aç olduğu anlamına gelmiyor. İlk emzirmede sütün gelmemesi anneyi endişeye düşürmeden, emzirmeye devam edilmesi gerekiyor. Bebek tokluk hissedip, kendiliğinden ayrılana kadar aynı memeden emzirilmeye devam edilmeli. Bebeğin kilo alımı yeterli ise sütünüz yeterli oluyor. Birinci haftadan sonra yeterli beslenen bebekler günde 5-6 kere idrar yapıyor. Bebekler ilk hafta doğum ağırlıklarının yaklaşık %10’unu kaybediyor. İkinci hafta en geç 15. günde de geri kazanıyor. Aylık en az 500 gram alan bebek yeterli anne sütü almış oluyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.