Bilgiç: Üreticilerimize pozitif ayrımcılık bekliyoruz

Bilgiç: Üreticilerimize pozitif ayrımcılık bekliyoruz
Yayınlama: 22.09.2022
A+
A-

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye seslenerek, “Ne varsa tarımda var. Üreticilerimize pozitif ayrımcılık bekliyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’den üreticiler için pozitif ayrımcılık beklediklerini söyleyen Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirme de “Bildiğiniz gibi ATB olarak yıllardır talep ettiğimiz, dile getirdiğimiz bir söylemimiz var. Tohum toprakla buluşmadan önce destek ödemelerinin yapılması ve diğer desteklerin açıklanmasıydı. Bakanımız Adana ziyaretinde mazot, gübre desteklerinin parasının hazır olduğunu, bu ödemeleri yapacaklarını hatta yüzde 50 arttırarak yapacaklarını duyurdu. Biz diğer desteklerinde öne çekilerek yine tohum toprakla buluşmadan önce verilmesinden yanayız. Çünkü Ekim, Kasım, Aralık aylarında buğdayla beraber ekim ayları başlıyor. Adana ve bölge üreticilerimiz için bu pozitif ayrımcılığı bekliyoruz.” dedi.

Adana Ticaret Borsası Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısını açan Meclis Başkanı Osman Bağış ise, Pamuk üretiminde bu yıl yüzde 50 artış beklediklerini söyledi.

Pamukta üretim alanlarının artmasını hem dünyada hem de Türkiye’deki fiyat artışlarına bağlayan Başkan Bağış, “Çiftçi pamuktan para kazanacağını anlayınca ekim alanlarını genişletti. Adana’da 2021 yılında 220 bin dekar pamuk ekimi yapılmış, 114 bin ton kütlü pamuk hasadı yapılmıştır. 2022 yılında ekim alanlarında yüzde 50 artış beklemekteyiz. Dünyanın önemli tekstil ve konfeksiyon ihracatçısı ülkelerden biri olan Türkiye’de pamuk üretiminin artması çok önemlidir. Artan pamuk üretiminin sürdürülebilir olması için destek primlerinin artması elzemdir.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.