Bahçe Sineması seyircilerini ağırlıyor

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında yapılan yenileme çalışmalarıyla hayata geçen Bahçe Sineması, her yaştan seyircisini ağırlıyor.1970 ve 1980’lerde Adana sinemalarında makinistlik yapan Sabri Şenevi,...

Bahçe Sineması seyircilerini ağırlıyor
Yayınlama: 07.06.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana Sinema Mirası Projesi kapsamında yapılan yenileme çalışmalarıyla hayata geçen Bahçe Sineması, her yaştan seyircisini ağırlıyor.1970 ve 1980’lerde Adana sinemalarında makinistlik yapan Sabri Şenevi, aradan geçen yılların ardından Adana sinemalarının neredeyse tamamı kapansa ve sinemaya gitmek nostaljik bir eğlence olarak anılsa da yazlık sinema kültürünü bir süredir evinin altında kurduğu sinema evi ile yaşatmaya çalışıyordu. Bugünlerde ise, Adana Sinema Mirası projesinin iştirakçisi olan Sabri Şenevi, bu proje kapsamında yeniden hayata geçirilen bahçe sinemasında nostaljik film gösterimlerine devam ediyor.

Seyhan ilçesi, Alidede Mahallesi, 29005. Sokakta yer alan bahçe sineması her yaştan seyircisini Yeşilçam klasikleriyle buluşturuyor. Tıpkı 1960 ve 1970’lerde olduğu gibi gazoz, patlamış mısır ve çekirdek de gösterimlere eşlik ediyor. Üstelik bedava! Çukurova Üniversitesi Sinema Kulübü ve Özgür Sinematek üyeleri başta olmak üzere öğrenciler, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği gönüllüleri ve her yaştan çocuk ve genç, gösterimlere katılıyor. Adana’nın sıcak akşamlarında hem serinlemek hem de film izlemek isteyen mahalleli de bahçe sinemasının ziyaretçileri arasında. Sabri Şenevi – Sinema Evi, Adana’nın sıcak yaz aylarında bahçe sinemasında film keyfini yaşamak isteyen herkesi bekliyor. Kültürel Miras Olarak Sinema İçin Diyalog: Sınırlar-Arası Diyalog Yoluyla Adana’da Sinemaların Somut Olmayan Kültürel Miras Olarak Kimliklendirilmesi, Tanınması ve Topluluk Temelli Envanterinin Çıkarılması Projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürütülen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II Hibe Programı (CCH-II)” kapsamında desteklenmektedir. “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II Hibe Programı (CCH-II)”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa yürütülen ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Hibe programının teknik uygulamasından Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumlu olup, Sözleşme Makamı ise Merkezi Finans ve İhale Birimi’dir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.