Köşe Yazıları

Zeytin…

Yere atılan ZEYTİN çekirdeklerinin çimlenmediğini belki fark edenler olmuştur. Peki ZEYTİN tohumları bu şekilde çimlenmiyorsa zeytin ağaçları nasıl oluyor?. ZEYTİN odununun çok sert bir yapıda olmasından ötürü ZEYTİN içerisinde yer..

Yere atılan ZEYTİN çekirdeklerinin çimlenmediğini belki fark edenler olmuştur.
Peki ZEYTİN tohumları bu şekilde çimlenmiyorsa zeytin ağaçları nasıl oluyor?.

ZEYTİN odununun çok sert bir yapıda olmasından ötürü ZEYTİN içerisinde yer alan çekirdekleri de odunsu bir yapıda olur.Bu yüzden ZEYTİN çekirdekleri ya da tohumların içerisinde bulunan fideciklerin gücü bu sert ve odunsu kabuğu kırmaya yetmez.Bundan dolayı bizler yediğimiz ZEYTİNlerin çekirdeklerini toprağa attığımızda o tohumlardan ZEYTİN ağacı çıkamaz…
Peki doğal olarak bu iş nasıl gerçekleşiyor?…

Doğada ZEYTİN meyvelerini en çok sevenler sadece insanlar değillerdir. İnsanların bu konudaki rakipleri Karatavuk (Turdus Merula) adı verilen küçük siyah renkli kuşlar 25 cm.boyunda ve simsiyah renkli tuylerle kaplı olan ve gagaları sarı veya turuncu renkli olan bu sevimli kuşlar, ZEYTİN meyvelerini çok severler .Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler.Ancak onlar da bizim gibi odunsu yapıda olan ZEYTİN çekirdeklerini sindiremeyen ve sindiremedikleri bu çekirdekleri dışkılama yoluyla dışarı atarlar.
İşte sadece bu karatavukların kursağında geçmiş olan ZEYTİN çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir.Çünkü karatavuk kursağındaki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle ZEYTİN çekirdeklerini odunsu kabuğu sindirim esnasında incelir ve yumuşar.Bu yüzden de karatavuklar tarafindan kabukları inceltilmiş ve yumuşatıcı çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir.Zeytinlerin gerçek dostu olan Karatavuklar, sahip oldukları bu özellikler doğa için insanlık için çok önemli.
Eğer Karatavukları avlayarak neslini tüketirsek gelecek yıllarda yeni ZEYTİN ağaçları gelişmeyecek ve Karatavuklardan bir süre sonra da, ZEYTİN ağaçlarının nesli tehlike altına girecek….

Doğada her bitki ve her hayvan birbirlerine bağlı olarak devamlı değişim ve dönüşüm içindedir.
DOĞA BİR CANLILAR BÜTÜNÜDÜR…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL