Yılmaz Güney’e verdiği sözü tuttu

Yılmaz Güney’e verdiği sözü tuttu
Yayınlama: 17.09.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yılmaz Güney’in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan “Boynu Bükük Öldüler” isimli oyunu sahneledi. İki ay süren prova aşamalarından sonra sahnelenen oyunun usta yönetmeni Ayşe Emel Mesci, “Adana gibi sanatla yoğrulmuş bir kentte ve Yılmaz Güney’in şehrinde bu oyunu hazırlayarak, Yılmaz Güney’e 40 yıl önce verdiğim sözü tutmaktan çok mutluyum” dedi.

Adanalı sinema sanatçısı, yönetmen, yazar Yılmaz Güney’in aynı adlı romanından Ali Berktay’ın tiyatro oyununa uyarladığı ve Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği ‘Boynu Bükük Öldüler’ isimli oyunun Dünya Prömiyeri, 15 Eylül 2022 Perşembe günü saat 20:00’da dünya prömiyerini Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Yılmaz Güney’in 1965 yılında Nevşehir Cezaevinde kaleme aldığı Boynu Bükük Öldüler isimli oyunu Ayşe Emel Mesci rejisi ile sahneledi. Oyunun Dekor tasarımını Selim Cinisli, kostüm tasarımını Funda Çebi ve ışık tasarımını Yakup Çartık yaptı.

1960’lı yılların Çukurova’sında ağalık düzenini eleştiren ve ağa tutmalarının yaşantılarını trajik bir şekilde gözler önüne seren iki perdelik oyunun dünya prömiyerine ilgi yoğun oldu.

MESCİ, “YILMAZ GÜNEY’E VERDİĞİM SÖZÜ TUTTUM.”

İki ay süren prova aşamalarından sonra sahnelenen oyunun usta yönetmeni Ayşe Emel Mesci, “Adana gibi sanatla yoğrulmuş bir kentte ve Yılmaz Güney’in şehrinde bu oyunu hazırlayarak, Yılmaz Güney’e 40 yıl önce verdiğim sözü tutmaktan çok mutluyum” dedi. Genel Sanat Yönetmeni Önder Özcan ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Türk sinemasına ömrünü adamış, hemşerimiz Yılmaz Güney’in yazdığı bir eseri, kendisiyle beyaz perdede yıllarca çalışmış olan değerli yönetmen Ayşe Emel Mesci rejisiyle sahnelemek bizler için son derece önemli. Fransa’da ‘Duvar’ filminin setinde Yılmaz Güney’in yönetmenimiz Ayşe Emel Mesci’ye bu romanı sahnede görmenin kendisi için önemli olduğunu anlatması ve o günlerden bugüne geldiğimizde, bizler tarafından Adana Şehir Tiyatrolarında sahnelenmesi çok anlamlı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’a sanata verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.