Yeni yapılan çarpıcı bir analize göre tüm dünyadaki çocukların üçte biri kurşun zehirlenmesiyle karşı karşıya

30.07.2020 - Perşembe 18:15

Bugün UNICEF ve Pure Earth tarafından yayımlanan rapora göre, kurşun zehirlenmesi çok büyük ve daha önce görülmemiş bir ölçekte çocukları etkisi altına alıyor.

Türünün ilk örneği olan bu raporda, her üç çocuktan birinin (diğer bir deyişle dünya çapında 800 milyon çocuk) kanında 1 desilitre başına 5 mikrogram ve daha fazla (µg/dL) kurşun olduğu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, söz konusu kurşun seviyeleri için müdahale gerektiğini belirtiyor. Tehlike altındaki çocukların yaklaşık yarısı Güney Asya’da yaşıyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore konu hakkında şunları belirtti: “İlk etapta çok fazla belirti göstermeyen kurşun zehirlenmesi, çocukların sağlığını ve gelişimini sessizce altüst etmekte ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Kurşun kirliliğinin ne derece yaygın olduğunu biliyoruz ve bireylerin hayatında ve topluluklarda neden olacağı yıkımın farkındayız. Bu gerçekler bizleri, çocukları korumak için bir an önce acil eyleme geçmeye teşvik etmelidir”.

Zehirli Gerçek: Çocukların kurşun kirliliğine maruz kalması bir neslin geleceğini baltalıyor başlıklı rapor, çocukların kurşuna maruz kalmasını araştıran bir analiz çalışmasıdır ve Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) tarafından gerçekleştirilmiş olup Environmental and Health Perspectives (Çevre ve Sağlık Perspektifi) dergisinde yayımlanmak üzere onaylı bir çalışmayla doğrulanmıştır.

Rapor, kurşunun, çocukların beyinlerine tedavisi mümkün olmayan düzeyde zarar veren güçlü bir nörotoksin olduğunu belirtiyor. Rapora göre bebeklerin ve çocukların gelişimlerini tamamlamasına fırsat vermeden beyinlerinde hasara yol açan kurşun, ömür boyu nörolojik, bilişsel ve fiziksel rahatsızlıklara neden oluyor. Raporda ayrıca kurşunun, bebekler ve beş yaşından küçük çocuklar için bilhassa yıkıcı etkileri olduğu ortaya konuyor.

YORUM YAZ